קבלו אותם בפרחים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

יש משהו סמלי בסמיכות העתים בין המשא ומתן של שש המדינות עם איראן, , לבין מבצע שמתכננים להגיע היום לנמל התעופה בן-גוריון, בדרכם לגדה המערבית; איראן מונעת את כניסתם של פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבב"א) , כדי לדווח על הנעשה בהם. ישראל החליטה למנוע את כניסתם של פעילי זכויות אדם לשטחים הכבושים, כדי לדווח על מצב זכויות האדם באזור. ישראל נוקטת צעדים קיצוניים למניעת הטסתם של הפעילים, עד כדי איומים על חברות תעופה. כוחות הביטחון נערכים לגירוש אלה מהם שיגיעו למסוף הנוסעים.

יש ממש בטענתו של השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, כי זכותה של כל מדינה למנוע את כניסת של גורמים עוינים לתחומה. אבל האזרחים האירופים הצהירו כי הם אינם מבקשים להגיע לישראל, אלא לגדה המערבית. הפעילים הציעו שמשטרת ישראל תלווה את האוטובוסים שלהם בדרכם לבית לחם, כדי לוודא שאינם שמים את פעמיהם ליעד אחר. כידוע, אין בא ואין יוצא מהגדה המערבית - באוויר, ביבשה ובים - בלא היתר מישראל או מעבר בשטחה. "רשימות שחורות" של פעילי זכויות אדם מנועי כניסה לשטחים ממחישות את המצור שמשטר הכיבוש מטיל על מיליוני פלסטינים החיים בגדה המערבית.

באיגרת שפירסמו הודיעו הארגונים שיזמו את המבצע כי הם מבקשים להביא מסר של שלום וקריאה לסיום הכיבוש ולמען זכויות העם הפלסטיני בשטחים הכבושים. דוברי ממשלת ישראל מנצלים את ההזדמנות לגייס את מבצע "ברוכים הבאים לפלסטין" למסע התעמולה נגד "הדה-לגיטימציה של ישראל". חבל שהם אינם מבינים כי סירובם להתיר לפעילי זכויות אדם להיכנס לשטחים הכבושים ממחיש יותר מכל את חוסר הלגיטימיות של הכיבוש. מדינה שמכבדת את זכויות האדם בשטחים הנתונים לשליטתה, כולל הזכות למחות ללא אלימות נגד הכיבוש הזר, צריכה להזמין פעילי שלום לבקר בכל אתר ולקדם אותם בפרחים.

תגובות