הגיע הזמן לרפורמה במונופולים הממשלתיים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"אני לא ישן בלילה", אומר הממונה על השכר במשרד האוצר אילן לוין, כשהוא נשאל על פערי השכר במגזר הציבורי - השכר הממוצע של העובדים הסוציאליים הוא 13 אלף שקל ברוטו, ואילו שכרם של מפעילי המלגזות בנמלי ישראל הוא 35-40 אלף שקל ברוטו. "אין צדק יחסי בשכר במגזר הציבורי, מפת השכר היא פועל יוצא של כוח הלחץ של הגופים השונים".

כוח הלחץ של ועדי העובדים במונופולים הממשלתיים הגדולים - נמלים, חשמל, רכבת, רשות שדות התעופה וכד' - איפשר לעובדים בהם להעלות את רמת ותנאי השכר שלהם לגבהים בלתי סבירים. אין ספק שלא מדובר בשכר תחרותי, כי הרי אף מפעיל נמל פרטי לא היה משלם למלגזן סכומים גבוהים כל כך. ברור גם, שלא מדובר בשכר מוצדק על רקע ביצועים גבוהים, מאחר שהיעילות של נמלי ישראל היא נמוכה ובקושי מתקרבת לממוצעים העולמיים. ברור גם שאין מדובר בשכר כלכלי - הנמלים אמנם הפכו לרווחיים, אבל זהו רווח של מונופולים. לו היו נאלצים להתחרות בנמלים פרטיים, ספק אם היו מסוגלים להישאר רווחיים ברמות אי-היעילות הנוכחיות שלהם.

יוצא מכך, שהבדלי כוח הלחץ במגזר הציבורי גם יוצרים פערי שכר מקוממים, גם פוגעים בתחושת הצדק, וגם מדרדרים את היעילות של השירות הממשלתי. מי שמשלם את המחיר הם שאר עובדי המגזר הציבורי והציבור הרחב, שסובל מיוקר מחיה ומשירות ממשלתי ירוד.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

הגיע הזמן לטפל ביסודיות בחוסר הצדק הזה. ממשלת נתניהו חייבת להנהיג רפורמה מקיפה - כזאת שתסדיר את מערכת יחסי העבודה, תאפשר לשפר ולייעל את עבודת הממשלה, תחסל פערים בתוך המגזר הציבורי, וגם תקבע לממשלה יעדי עבודה מסודרים לטווח הארוך. מגזר ציבורי שמתנהל בצורה מסודרת, יעילה וצודקת יותר יהווה גם מקור גאווה לעובדיו וגם דוגמה ציבורית ראויה. ההסתדרות הכללית, ועובדי המונופולים בתוכה, צריכה לברך על מהלך כזה שממנו ירוויחו כולם - גם העובדים וגם הציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ