השנה אינה 1938

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

יום הזיכרון לשואה ולגבורה יצוין הערב בטקסים ונאומים ממלכתיים. דומה, שככל שהזמן חולף ולמרות התמעטות הניצולים, השואה ממלאת מקום מרכזי יותר ויותר בחיי מדינת ישראל. לפני כמה ימים ניתן ביטוי לכך בעקבות שיר אנטי-ישראלי, שכתב חתן פרס נובל לספרות גינטר גראס. גראס הואשם מיד על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכך ש"אין זו הפתעה שמי שמסתיר את עברו באס-אס רואה בישראל איום". שר הפנים, אלי ישי, הגדיל לעשות כשהכריז עליו "אישיות לא רצויה".

פרשת גראס היתה רק אנקדוטה זעירה יחסית לשימוש בשואה בסוגיית הגרעין האיראני. מתחת לטיעונים כבדי משקל בדבר הצורך למנוע מאיראן התחמשות גרעינית רוחש לו חשש מ"שואה שנייה", שתמיט אסון על העם היהודי. נתניהו מזין את החשש הזה באופן עקבי. כבר ב-2006, כשנאם כיו"ר הליכוד בעצרת השנתית של הקהילות היהודיות בצפון אמריקה, אמר: "השנה היא 1938, ואיראן היא גרמניה". כראש הממשלה הציג נתניהו על בימת ועידת אייפא"ק מכתבים של הקונגרס היהודי העולמי מ-1944, המלמדים שהאמריקאים סירבו להפציץ את מחנה ההשמדה אושוויץ, והכריז: "כראש ממשלת ישראל, לעולם לא אתן לעמי לחיות תחת צל של השמדה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

נדמה, שהשימוש ברטוריקה של השואה בהקשר של איומים חיצוניים מבטא גם תחושת איום פנימית. בעיות עקרוניות מכרסמות בביטחון העצמי של ישראל - העדר גבולות מוסכמים, הסכסוך עם הפלסטינים, מתחים חברתיים, חוסר יכולת לקבע חוקה מוסכמת. כשסוגיות כה בסיסיות שאינן נפתרות במשך שנים מתנגשות עם איומים חיצוניים, מגיח לו צל השואה כתזכורת טראומטית למה שעלול להתרחש.

על נתניהו להבין, שהשימוש בשואה כתמרור אזהרה אינו תחליף לחתירה ממשית לפתרון הבעיות. סיום הסכסוך עם הפלסטינים, קביעת גבולות מוסכמים, חיזוק זכויות האזרח - כל אלה הם הערובה האמיתית להמשך קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ