המין בחוף: לא ראו או שמעו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הסיפור שנחשף שלשום ב"הארץ" על ידי יניב קובוביץ מטריד ואינו מרפה. בצהרי היום, לעיני עשרות אנשים, קיימה קבוצת גברים יחסי מין עם אשה חצי עירומה על חוף הים של תל אביב, באירוע תמוה שנמשך כמה שעות. לא כל נסיבות המקרה התחוורו עדיין די צורכן, והתנהגות משטרת מחוז תל אביב - שאיחרה מאוד להגיע אל החוף וטענה בתחילה ש"לא היה אירוע" - תמוהה, בלשון המעטה.

אבל עיקר החומרה מתמקדת בהתנהגות של הציבור הנופשים והעובדים שעל החוף. עשרות, אם לא מאות, אנשים צפו בנעשה, וכמעט כולם לא נקפו אצבע ולא עשו דבר להפסיקו. עובדי מסעדת החוף הסמוכה ואתם הנופשים שעל שפת הים התנהגו כאילו לא ראו דבר ולא שמעו דבר. רק יחידים מהם טרחו לטלפן למשטרה או לשאול את האשה לשלומה.

"לא נכנסתי לזה כי היתה לי הרבה עבודה", סיפר מלצר; "ראיתי אותם עושים מה שהם עושים וחשבתי שזו נערת ליווי והם החליטו לעשות שמח", אמר עמיתו לעבודה; "לא עלה לי בשום שלב לעשות משהו", אמרה עדת ראייה. הישראלים צפו במתרחש וחשבו שלא מוטלת עליהם החובה האזרחית לעשות משהו להפסיקו.

האדישות הציבורית הזאת עמוקה ומעוררת חלחלה. לא בפעם הראשונה היא נגלית, אבל דומה שהפעם, לנוכח העובדה שהכל התרחש בצהרי היום, לעיני אזרחים רבים ובלב עיר גדולה - היא הגיעה לשיאים חדשים. אם קודם הפנו הישראלים את מבטם כדי שלא לראות את מה שמתרחש בחצר האחורית של המדינה, עכשיו הם עושים זאת גם כשעוולה מתרחשת בחלון הראווה של המדינה, מול כיסאות הנוח שלהם.

משטרת ישראל נכנסה לתמונה באיחור משווע, ומוטל עליה לברר את נסיבות האירוע ולהביא לדין את האחראים לו. אבל החברה בישראל מוכרחה כעת לשאול את עצמה שאלות מעמיקות וקשות: האם אמנם נאטמנו כל כך, התבהמנו כל כך, עד כי גם מראה כזה איננו מוציא אותנו מאדישותנו?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ