אולפנה להפרת החוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התנהגותם של ראש הממשלה ורוב השרים בפרשת מאחז גבעת האולפנה בבית אל מזכירה את התנהגותו של עבריין מועד, שהוקעה ועונש אינם מרתיעים אותו מלחזור לסורו. למרות הדברים החמורים שאמרו לא כבר שופטי בג"ץ, בראשות הנשיא אשר גרוניס, בתגובתם לבקשת המדינה לדחות את פינוי מגרון, בנימין נתניהו שולח את היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, "למצוא פתרון" שיאפשר להפר את התחייבות המדינה בפני בג"ץ להרוס את המבנים בבית אל עד סוף חודש זה. כמו בפרשת "בית המכפלה" בחברון, שאוכלס ללא היתר, נבחרי ציבור מתחרים איש ברעהו בהתקפות נגד שר הביטחון, שמעז לנסות לכבד את התחייבות המדינה כלפי הערכאה המשפטית העליונה.

לאחר שהוא עצמו אישר לפני שנה את ההתחייבות לבג"ץ לפנות את עשרות המשפחות המגוררות בשכונת גבעת האולפנה ולהרוס את המבנים, נתניהו הכריז שצו בית המשפט הוא "גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה". מן הראוי שראש הממשלה יסביר לציבור הפלסטיני כיצד יעמוד בגזירה של גזל אדמותיו, ולציבור הישראלי כיצד הוא יעמוד בגזירת ההפרה הסדרתית של החוק והמשפט בשטחים כל אימת שהדבר משרת את האינטרסים של המתנחלים.

גודלו של מאחז האולפנה והשנים הארוכות שאדמתם של פלסטינים משמשת את תושבי המקום, בתמיכתן של רשויות המדינה, אינם נסיבות מקלות, אלא תעודת עניות לשלטון החוק והצדק בישראל. דחיות חוזרות ונשנות של קיום התחייבותה המשפטית, המדינית והמוסרית של הממשלה לפנות את המאחזים - במיוחד את אלה מהם השוכנים על אדמות פרטיות - אינן תחליף למדיניות ראויה. אם אין בידי ראש הממשלה די כוח פוליטי כדי לקיים את החלטות בית המשפט העליון, עליו לפרק את הממשלה ולבקש מהבוחר מנדט למדיניות השלום וההתנחלויות שלה. נותר רק לקוות שהציבור בישראל יתנער מאדישותו ויזעק נגד גזילת אדמותיהם של חסרי ישע, הפרת החוק והיריקה בפרצופה של מערכת המשפט.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ