שלום הגז

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מעוררת חרדה לגבי עתיד היחסים בין שתי המדינות, עד כי יש כבר הרואים בכך צעד ראשון לקראת ביטולם של הסכמי קמפ-דייוויד. מוטב להקדים ולהזכיר, כי בין החברה המצרית לשותפתה הישראלית התגלעו זה כמה חודשים חילוקי דעות. הצד הישראלי טוען שמצרים לא עמדה בהתחייבותה לספק את הגז ולכן נגרמו לו נזקים אדירים, ומנגד טוענת החברה המצרית, שדווקא הצד הישראלי הוא זה שלא עמד בהתחייבויותיו. טענות אלה מצויות מאז חודש אוקטובר בבוררות שממתינה להכרעה.

אלמלא ההקשר הפוליטי והמדיני הרגיש, אפשר היה להתייחס להחלטה המצרית כאל החלטה מסחרית טהורה, שכמוה מכירות חברות ישראליות מיחסיהן עם חברות טורקיות, סיניות או הודיות. ואולם, חוט השערה שעליו תלויים יחסי הסחר בין מצרים לישראל והפיכתו של הסכם הגז לאחת העילות לביקורת החריפה נגד הנשיא המודח מובארק, כאשר מנגד טורחות רוב התנועות הפוליטיות להדגיש את מחויבותן לכל ההסכמים שנחתמו עם ישראל - כל אלה העצימו את חשיבותו של הסכם הגז הרבה מעבר למשמעותו הכלכלית.

אין להניח, כי ביטול ההסכם נעשה ללא התייעצות ואישור של המועצה הצבאית העליונה שמנהלת את ענייניה של מצרים, וברור כי המועצה הבינה את משמעות הצעד ואת סמליותו בכל הנוגע לתקינות היחסים עם ישראל.

עם זאת, המאמץ המצרי והישראלי להכיל את המשבר ולהגדירו כ"החלטה מסחרית ללא הקשר פוליטי" מעיד על כך, ששני הצדדים חרדים לשלום היחסים ומתאמצים לשלול מהמתנגדים להסכמי השלום ומארגוני הטרור שפגעו בצינור הגז, את הכוח לקבוע את מדיניות החוץ של שתי המדינות. זו הגישה שיש לדבוק בה, תוך הימנעות מהתלהמות פופוליסטית ומהטחת אשמה עוד בטרם הובררו הנסיבות המסחריות להחלטה. בתקופה שבה מצרים נאבקת על עיצוב עתידה, מוטב לא לתת לגז כוח להבעיר את הסכם השלום.

תגיות קשורות:

תגובות