ביזוי הדגל בידי תושבי רקפת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יום העצמאות וגם ההימנון והדגל הם סמלים לאומיים-ציוניים, המציינים את ההקמה של בית יהודי בארץ ישראל. ביום הזיכרון הציבור בישראל מתייחד עם זכרם של אנשי כוחות הביטחון שנפלו במלחמות עם מדינות ערב ובעימותים עם הפלסטינים.

יום העצמאות אינו החג של ערביי ישראל, שלפני 64 שנים איבדו את אדמתם וכבודם הלאומי ורבים מהם שכלו את יקיריהם. יום העצמאות אינו החג של רבבות חרדים, שהרעיון הציוני והדמוקרטי זר לרוחם והדגל אינו דגלם. ניכוס סמלי הלאום בידי אנשי ימין ובריונים, המתעטפים בדגל במפגני גזענות נגד ערבים, מרחיק מהם גם יהודים-ישראלים.

ביישוב הקהילתי רקפת ובמועצה האזורית משגב החליטו, שיום הזיכרון ויום העצמאות הם שעת כושר לבחון את הזיקה של משפחה ערבית לחזון הציוני. בני הזוג זבידאת, שהתקבלו ליישוב בתום מאבק משפטי ממושך - לאחר שוועדת הקבלה דחתה את בקשתם לבנות את ביתם במקום - הופתעו למצוא בערב החג את דגל ישראל מתנוסס על גדר המגרש שלהם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

הם קיפלו את הדגל והחזירו אותו למזכירות היישוב ומחו על הניסיון המכוער להוכיח את חוסר התאמתם ליישוב ולהתסיס את הרוחות נגדם. כצפוי, פרנסי המועצה מיהרו להודיע ברבים, כי הסרת הדגל היא "מעשה שלא ייעשה" ואף "כישלון ערכי ומוסרי".

הצגת דגל הלאום בתחום הפרט בלא רשותו היא מעשה שלא ייעשה. מי שתלה את הדגל בחצר של משפחת זבידאת עשה מעשה חצוף של הסגת גבול ופגיעה בחופש הביטוי. כפיית סמל מובהק של הלאומיות היהודית - סמל הנעדר כל ביטוי לרחשי הלב הקולקטיוויים של מיעוט ערבי גדול החי בקרבנו - היא כישלון ערכי ומוסרי.

פרשת ביזוי הדגל בידי אנשי רקפת וההסתה נגד שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן, שלא ביטא בשפתיו את המלים "נפש יהודי הומייה", צריכות לשמש תמריץ לעיצוב אירועים וסמלים, שכל אזרח ישראלי יוכל להזדהות עמם בלי לעשות שקר בנפשו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ