להקשיב לדיסקין

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

מתקפת-הנגד של בנימין נתניהו ואהוד ברק על יובל דיסקין היתה צפויה במהותה. ראש הממשלה ושר הביטחון נפגעו מביקורתו החדה ומיהרו לייחס לו מניעים אישיים. זו תגובה אופיינית למי שפוסלים במומם: פוליטיקאים חושבים על תפקידים תחילה ועל השקפת עולם רק אחר כך. מה שאמרו ברק ונתניהו זה על זה כשהתעמתו, חריף לא פחות ממה שאומרים על שניהם דיסקין, מאיר דגן וגבי אשכנזי.

לדברים שאמר דיסקין יש חשיבות רבה. דיסקין היה בשש השנים שהסתיימו במאי אשתקד ראש השב"כ, הגוף שאחראי על הטיפול בתחום הפלסטיני מבחינה ביטחונית ומדינית. לכן לאמירתו "עזבו אתכם מהסיפורים שמוכרים לכם שאבו מאזן לא רוצה לדבר... לא מדברים עם הפלסטינים, כי לממשלה הזאת אין עניין לדבר עם הפלסטינים", יש משמעות גדולה - משום שהיא מקלפת את המסכה הרשמית של ממשלת ישראל, ולפיה היא חותרת כל העת לשלום ונתקלת בהתנגדות הצד השני.

גם דבריו של דיסקין ביחס לערביי ישראל, ולפיהם "ב-10-15 שנים האחרונות מדינת ישראל הופכת להיות יותר ויותר גזענית", חשובים ומטרידים כשהם מגיעים מפי ראש השב"כ לשעבר. אזהרותיו בשתי סוגיות אלה, שהושמעו עוד בעת שכיהן בתפקידו, משוועות לתמורה מיידית במדיניות ממשלת נתניהו-ברק, מה גם שבהקשר הפלסטיני היה זה ברק עצמו שניבא אשתקד רעות ("צונאמי"), ואף שעד כה התבדה, המשבר בוא יבוא.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

הגם שבדיונים על איראן היה דיסקין לא הרבה יותר ממשקיף, להתרשמותו מתהליך קבלת ההחלטות יש משקל רב. פוליטיקאים משווקים לבוחריהם דימויים, מראית-עין של תפקודם כקברניטים. בא דיסקין, כמו דגן ואשכנזי לפניו, ומספר איך זה נראה באמת, מבפנים. אם התרשמותו מדויקת - ועול ההזמה מוטל על מושאי הביקורת שלו - אסור להפקיר בידי הנהגה כזאת גורל של אומה, במלחמה ובשלום.

בדרך כלל, השב"כ הוא המצותת לזולת. הפעם מוטב לאזרחי ישראל להאזין.

Read this article in English: Listen to Diskin

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ