ציפי לבני: שלום ולהתראות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ציפי לבני הודיעה אתמול ליו"ר הכנסת על פרישתה מהכנסת; זו הודעה מצערת. הזירה הפוליטית בישראל לא משופעת באישים הדבקים בעקרונותיהם. לבני היתה כזאת. יש לקוות שכדבריה, היא אכן לא תחדול מפעילות ציבורית. לבני פורשת לאחר שיריבה המר, שאול מופז, ניצח אותה בפריימריס. אפשר להבין ללבה. היא הרי לא הסתירה את דעתה השלילית על מי שהוא כעת ראש המפלגה. בכך, לבני נוקטת עמדה עקרונית ומפגינה יושרה. בפעם הקודמת שעשתה כן, כאשר התנגדה להצטרף לממשלת הימין-דתיים של בנימין נתניהו, ספגה, שלא בצדק, מטחי ביקורת. צריך לקוות שפרישתה עכשיו תעורר תגובות אחרות.

היא השכילה להפוך את מפלגתה, קדימה, למפלגה הגדולה בישראל, אולם לא השכילה להפכה לאופוזיציה לוחמת, והיא עצמה נחלה כישלון חרוץ במילוי התפקיד החיוני של ראש האופוזיציה במדינת ישראל. בכך הפקירה את הזירה הפוליטית בלא כל אלטרנטיבה רצינית ומשמעותית. על כך, בין היתר, נענשה בתבוסתה למופז.

לבני חדורת אמונה באפשרות להגיע להסדר שלום עם הפלסטינים. גם בכך היא נהפכה לזן נדיר במקומותינו: אין עוד הרבה פוליטיקאים ישראלים ששותפים לאמונתה. תפקידה עכשיו הוא לא לוותר ולא להניח את מה שנהפך לדגלה העיקרי. צריך לקוות שתמצא את המסגרת הנאותה להמשיך במאבקה להשגת הסדר שלום, בניגוד לרוח התקופה שלא מאמינה בו עוד.

לפחות כרגע לא נראה שהבחירות הקרבות יביאו לשינוי מהותי בפניה של הפוליטיקה הישראלית. זו תמשיך לדשדש במקום, להחמיץ הזדמנויות גורליות ולבזבז זמן יקר. במצב עניינים שכזה, המשך נוכחותה של לבני חיוני מאין כמותו. גם אם פרשה מהכנסת הנוכחית, עליה להמשיך למלא תפקיד ציבורי משמעותי, אם בכנסת הבאה ואם במסגרת אחרת - אם בקדימה ואם במפלגה אחרת. לכן צריך לומר היום ללבני: שלום ו(כן) להתראות.

חושבים שלבני עשתה את הצעד הנכון? דברו על זה בפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ