בזכות המבקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים23

ציפיות ציבוריות מתונות ליוו את כניסת השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס לתפקיד מבקר המדינה לפני כשבע שנים. קודמיו, בעלי סגנון מאופק, נתפשו בדרך כלל כממסדיים, ולינדנשטראוס נחזה כממשיכם. אך התחזיות התבדו כאשר שינה את צביון ביקורת המדינה, פירסם דו"חות חריפים, נקב בשמות, התעמת עם ראשי ממשלה ובכירים ואילץ את המבוקרים להתמודד ברצינות עם קביעותיו ולהזדרז לתקן תקלות.

בעוד כמה שבועות ייכנס לתפקיד זה השופט המחוזי יוסף שפירא. אם חברי הכנסת שהבטיחו לו רוב רוצים לראותו כתשליל של קודמו, יש לקוות שיאכזב אותם. שלא כתפקיד נשיא המדינה, תפקיד המבקר אינו לייצג את העם ולאחד אותו. עליו לגלות פגמים, להצביע על קלקולים כדי לתקנם, לחשוף את קלון האחראים ולהרתיע אחרים. כך ביתר שאת בעניינים של חיים ומוות, של צבא ומלחמה.

חוגגים שנה לזירה הדו לשונית של הארץ

עם לינדנשטראוס פורש מתפקידו ראש חטיבת ביקורת הביטחון במשרדו, האלוף במילואים יעקב (מנדי) אור. בניצוחם חדרה הביקורת לפינות סמויות במערכת הביטחון, בשב"כ ובמוסד, לא פחות - ומבחינת שיתוף הפעולה, אף יותר - מאשר בצה"ל. אילו שעו הגופים המבוקרים לאזהרות הביקורת לפני הלחימה בלבנון ב-2006, אולי לא היה צורך בוועדת וינוגרד אחריה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

הכרך השנתי האחרון של דו"ח המבקר בתקופתם מוקיע, כפי שתואר גם בתחקירי עמוס הראל ב"הארץ", מציאות ערכית וארגונית חמורה: מאבק של חיל החינוך ברבנות הצבאית, שני גורמים בעייתיים מיסודם בצבא דמוקרטי, במדינה המתמהמהת בהפרדת הדת ממוסדותיה. מדאיגים במיוחד מאמצי ההשתלטות של הרבנים הצבאיים על התכנים המועברים לחיילים. צה"ל התגלה כחלש מדי מול גורמים אלה. נדרשת ממשלה חילונית תקיפה, שתבער את הרע.

לינדנשטראוס ועמיתיו ראויים לתודה; בתום כהונתם מדינת ישראל אמנם אינה טובה יותר, אך בעיותיה הונחו לפניה באופן אמיץ ובלא טיוח. כעת זמן טיפול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ