הרג שווא בראמון

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שלושה אחים בכפר פלסטיני מוכה פריצות וגניבות מתעוררים באישון ליל ומבחינים בשתי דמויות חשודות ליד ביתם. הם קוראים להם להזדהות אך החשודים ממשיכים להתקרב לביתם. האחים מנסים להבריחם במקלות ובסכיני מטבח ואז פותחים עליהם שני החשודים באש מאקדחיהם המוסתרים. רק למחרת הסתבר לאחים ששתי הדמויות החשודות היו מסתערבים מיחידת דובדבן, שעד מהרה חבר אליהם כוח גדול של צה"ל. החיילים ירו בשלושת האחים לא פחות מ-11 כדורים מטווח אפס, חלק מהירי נמשך גם כשכבר שכבו פצועים על הכביש, ואחר כך נתנו להם לדמם, לפי עדותם, במשך קרוב לשעה, מבלי להגיש להם כל טיפול רפואי. חייל אחד גם בעט בראשו של אחד האחים הפצועים. התוצאה: האח הצעיר, רשאד שוואחה, בן 28, מת מפצעיו, ושני אחיו, אנואר ואכרם, נפצעו קשה.

פרטי האירוע הקשה הזה, שהתרחש לפני למעלה מחודש בכפר ראמון, תוארו בהרחבה בכתבה של גדעון לוי ואלכס ליבק ("ליל הביעותים של האחים שוואחה", "הארץ", שלשום). צה"ל טען תחילה ששלושה "מחבלים" ניסו לדקור חייל צה"ל והודיע שלא תיפתח חקירת מצ"ח, בניגוד למדיניות של חקירת כל מקרה הרג בשטחים. רק בחלוף חודש ואחרי התערבות ארגון "בצלם", שינה צה"ל את החלטתו התמוהה והפרקליטות הצבאית הורתה לפתוח בחקירת מצ"ח. מאז ההחלטה טרם פנה איש לשני האחים שנותרו בחיים, כדי לגבות מהם עדות.

שלושת האחים שוואחה היו אזרחים שומרי חוק. הם אמרו ל"הארץ" שאילו ידעו שמדובר בחיילי צה"ל היו ממהרים להיכנס לבתיהם, ולא היה עולה בדעתם לנסות להניסם. העובדה שהחיילים המשיכו לירות בהם גם לאחר שנפצעו, ולא הגישו להם טיפול רפואי מיד, מעלה שאלות קשות. אבל השאלה הקשה ביותר שעולה מהתקרית: למה צה"ל צריך לפלוש לכפר פלסטיני שליו באישון ליל, ולהתאמן בין בתיו. השאלות הללו חייבות להיחקר במהירות, והאחראים להם חייבים לתת את הדין על הרג השווא בראמון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ