מענה משטרתי לא מספק

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בעיות משטרת ישראל נובעות מחולשת מערכת אכיפת החוק בכללה, וממחסור במשאבים לעומת עודף במשימות. זהו ההסבר הקבוע של המשטרה לאוזלת ידם של השוטרים לנוכח ההידרדרות בתחושת הביטחון של האזרחים בשכונותיהם ובכפריהם, מרחובות ודרום תל אביב ועד לכפר הנשיא וטובא-זנגריה. ההסבר הזה, המלווה לעתים בהכחשות ההופכות לאחר בירור נוסף להודאות, נכון רק בחלקו. כך גם הטענה המוכרת בדבר תרומתם של החינוך הלקוי והעונשים הקלים להגברת הכוחניות ולהגבלת ההרתעה. כאשר אזרחים נתקלים בהפרת חוק וסדר ואינם זוכים למענה מצד המשטרה, ההסלמה עלולה להיות הרת אסון.

לפי דו"ח של חברת מקינזי, שבדקה את עבודת המשטרה בחודשים האחרונים, הבעיה העיקרית נעוצה ביכולת המענה המוגבלת של התחנות המקומיות לקריאות נקודתיות. ב-20 השנים האחרונות הוכפל מספר התושבים ברוב הערים הגדולות, אך מספר השוטרים נותר כשהיה. האירוע הטרגי בבאר שבע בסוף השבוע, שבו נדקר למוות גדי ויכמן, אזרח שעמד על זכותו לשקט בשעות הלילה, מעיד כמה חמורה הבעיה. לפי גירסתה של משטרת באר שבע, באותו לילה שש ניידות בלבד נאלצו להגיב בעת ובעונה אחת לכמעט 50 קריאות, מהן שמונה קטטות ואירועים אלימים נוספים, ו-40 "הפרעות רעש". הניידת שהגיעה בחצות ורבע למוקד הרעש ליד ביתו של ויכמן לא מצאה דבר והמשיכה ליעד אחר, מועדון שנדרשה בו הפרדת כוחות בין מתקוטטים. לאחר כשעתיים התרחש למרגלות בית ויכמן אירוע רועש נוסף. וכשוויכמן ירד מביתו כדי לבקש מהנערים לשמור על שקט, הוא נדקר למוות.

גרסת המשטרה לאירוע הקטלני אינה משכנעת ואין בה כדי לתת מענה לתחושה של זילות החיים בישראל - מוות סתמי, מידי פושע או פרחח, יכול לארוב לכל גבר ואשה, נער וקשיש. זילות זו קשורה גם בזילות ההרתעה מפני שליפת סכין או שבירת בקבוק ודקירת קורבן. כל אדם יכול למצוא עצמו את במצבו של ויכמן.

Read this article in English: Insufficient response

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ