עוד פרק עגום

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אתמול רשמה ממשלת נתניהו פרק עגום נוסף בתולדות הדמוקרטיה הישראלית. שופטי בג"ץ - שהתבקשו לפתוח מחדש את הדיון בעתירה שדרשה לממש את צווי ההריסה של המבנים בשכונת גבעת האולפנה, וזאת כדי לאפשר לממשלה לעדכן את מדיניות המאחזים - דחו את בקשת המדינה והקציבו לה ארכה של 60 יום למימוש צווי ההריסה. נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, תהה: "האם בכל פעם שתיבחן מחדש מדיניות כלשהי תבקש המדינה לפתוח בהליכים שהסתיימו בפסק הדין?" ולאחר מכן השיב: "שינוי במדיניות כשלעצמו אינו עילה לסטות מכלל סופיות הדיון".

לפסיקה הזאת קדמו דברי השופטים שלשום, שראוי שיהדהדו בכל בית בישראל. במדינה שמכבדת את שלטון החוק ואת פסקי הדין של בית המשפט - שופטי בית המשפט העליון לא היו נאלצים להזכיר לגורמי האכיפה הבכירים ביותר, שאין להעלות על הדעת כי לא תכובד התחייבות שניתנה בפני הערכאה המשפטית העליונה.

כפי שהדגיש השופט עוזי פוגלמן, אין תקדים לפתיחתו מחדש של פסק דין חלוט של בג"ץ עקב שינוי מדיניות הממשלה. השופט סלים ג'ובראן ביטא את תסכולו מהפיכת בקשות מעין אלו של המדינה לדבר שבשגרה, והזהיר מפני ההשלכות המשפטיות והציבוריות של התנהגות כזאת. ואמנם, פרשת גבעת האולפנה בהתנחלות בית אל צפה שבועות אחדים אחרי שבג"ץ מתח ביקורת חריפה ביותר על המדינה, בעקבות בקשתה לדחות בשלוש שנים וחצי ביצוע פסק דין חלוט, שציווה עליה לפנות את המאחז מגרון.

בעוד שבפרשת מגרון המדינה הסתפקה בבקשת ארכה לביצוע פסק הדין, הפעם היא ביקשה לבטל את פסק הדין ולחדש את הדיון שהוביל לקבלתו. כל זאת בנימוק המעוות, שפסק הדין אינו מתיישב עם המדיניות הרצויה לה בעת הזאת. אין צורך לנחש כיצד המדינה היתה מגיבה לבקשה של אזרח או תאגיד מבית המשפט לדון מחדש בפסק דין חלוט, כדי לאפשר להם לעצב מחדש את מדיניותם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ