מאמר המערכת

הצטרפות קדימה לממשלתו מציבה את בנימין נתניהו בראש קואליציה רחבה של 94 ח"כים, שמעניקה לו חופש פעולה כמעט מוחלט בשנה וחצי שנותרו עד לסיום כהונתה של הכנסת ה-18. האופוזיציה הפרלמנטרית מגומדת ומנוטרלת, וסיעות הקואליציה יתקשו לאיים על ראש הממשלה בהפלתו מהשלטון.

עכשיו, כשהבחירות המוקדמות בוטלו, יידרש נתניהו להחליט כיצד להעביר את הזמן שנותר לו בקדנציה הנוכחית: האם ימשיך לדרוך במקום, כשהקואליציה הגדולה מסוככת עליו - או שיפעל להגשמת "נאום בר-אילן" מיוני 2009 ויביא להסדר עם הפלסטינים והתוויית גבולות קבע לישראל.

בשלוש השנים האחרונות דישדש נתניהו במקום, כשהוא מצטייר כשבוי של שותפיו הפוליטיים מהימין הקיצוני ושל בכירי מפלגתו, ששברו ימינה ברוח נטייתם האידיאולוגית ובהשפעת "הפייגלינים" במוסדות הליכוד. ממשלתו לא קידמה את התהליך המדיני, האיצה את בניית ההתנחלויות, הסתכסכה עם הממשל האמריקאי והעמיקה את הבידוד הבינלאומי של ישראל. הלחץ על נתניהו התגבר בשבועות האחרונים, בעקבות פסיקות בג"ץ שחייבו אותו לפנות את מתנחלי מגרון וגבעת האולפנה, שבתיהם הוקמו על קרקע פרטית שנגזלה מפלסטינים. הימין דרש מנתניהו שלא לקיים את החלטות בג"ץ, ולהנציח את שוד הקרקעות בחקיקה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

השותפות החדשה עם שאול מופז משחררת את נתניהו מלחצי הימין הקיצוני, ומחזקת את האגף המתון בממשלה. עכשיו נגמרו תירוצי "נתניהו לא יכול". נתניהו יכול וצריך לבצע את החלטות בג"ץ, לפנות את מגרון וגבעת האולפנה, ולחדש את ההידברות עם הפלסטינים בלי התחמקויות ותנאי סף מיותרים. זו צריכה להיות משימתו ב-18 החודשים הבאים. אם יבזבז את זמנו באיומי מלחמה על איראן ובמהלכי סרק לשינוי שיטת הממשל או לגיוס החרדים והערבים לשירות אזרחי, נתניהו יחמיץ את ההזדמנות הפוליטית הגדולה שהשיג בהסכם עם קדימה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ