וינשטיין לא מתאים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שר המשפטים יעקב נאמן אמנם לא הצליח לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה ליועץ משפטי ולראש התביעה הכללית; אבל מי שחתר מיומו הראשון בתפקיד להחלשת הרשות השופטת והיועץ המשפטי הצליח, במינויו של יהודה וינשטיין, לגרום להחלשה משמעותית של מוסד היועץ, גם אם מדובר בהחלשה פרסונלית ולא מוסדית.

בכובעו כיועץ המשפטי לממשלה וינשטיין אחראי לאחד הפרקים העגומים בתולדות הדמוקרטיה הישראלית (אף שיש אחראים נוספים ובהם ראש מחלקת הבג"צים אסנת מנדל): הוא הסכים להגן על בקשת הממשלה לבטל פסק דין חלוט של בג"ץ ולפתוח מחדש את הדיון בעתירה לפנות את שכונת גבעת האולפנה. וינשטיין, כפי שאמר נציג העותרים עו"ד מיכאל ספרד, לא ייצג בתיק את האינטרס הציבורי אלא אינטרסים פוליטיים. יותר מכך, הוא פגע קשות בבית המשפט, בכך שנתן ידו למהלך שתכליתו אי-קיום פסק דין. על כך כתב נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס: "ללא מרכיב יסודי זה, יושם לאל ההליך המשפטי. ובמיוחד הדברים אמורים שעה שעל ביצוע פסק הדין אמונה המדינה".

הפרקליטות לא רק מייצגת משפטית את עמדות הממשלה. היא גם אמורה לתווך בין הרשות המבצעת לשופטת. ככזאת, עליה לשמור על אמינות בפני שני הצדדים. בהחלטתו לגבות את בקשת הממשלה, וינשטיין גילגל בפחדנות את ההכרעה (הידועה מראש) לבית המשפט העליון, וכך סייע לעוד מתקפה עליו. בכך איבדה הפרקליטות בראשותו את אמינותה כגוף מתווך בין הממשלה לבית המשפט.

בכובעו כראש התביעה הכללית וינשטיין שותף להליך נפסד, שעלול להסתיים בהעמדתו לדין פלילי של מוחמד בכרי, יוצר הסרט "ג'נין ג'נין". בניגוד לקודמו בתפקיד מני מזוז, וינשטיין שוקל להפעיל נגד בכרי סעיף דרקוני בחוק איסור לשון הרע, למרות פגיעתו האנושה בזכות לחופש ביטוי. כשנתיים לאחר שמונה לתפקיד, נראה שווינשטיין אינו מבין מה תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה, והמשך כהונתו הוא פגיעה קשה בתפקיד החשוב הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ