מאמר המערכת

בסוף השבוע שעבר הודיע ברק אובמה, כי הוא תומך בנישואים בין בני אותו מין. אולי זה לא מפתיע שהנשיא השחור הראשון, שהגיע לאן שהגיע בזכות מאבק התנועה לזכויות האזרח, הוא הנשיא האמריקאי הראשון שמביע תמיכה גלויה ורשמית בשוויון זכויות גם ביחס לנישואים חד-מיניים.

אכן, הזכות להינשא היא אחת מזכויות האדם והאזרח הבסיסיות. כל החברות בעולם מתנהלות על בסיס זוגיות ממוסדת בחוק, המקנה זכויות ופריבילגיות, אפשרות לחסות חוקית על ילדים והכרה חברתית. זהו מבנה יסודי של חברה שהשוויון הוא אחד מערכיה, ומשום כך אין כל הצדקה למנוע זכויות אלו מחלקים בחברה.

פוליטיקאים ישראלים בודדים הגיבו לדברי נשיא ארה"ב בתמיכה ברורה - כמעט כולם מהאופוזיציה המצומקת: יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', יו"ר מרצ זהבה גלאון וכמובן ח"כ ניצן הורוביץ, הומוסקסואל מוצהר. מהקואליציה הביעו תמיכה השרה אורית נוקד וח"כ נינו אבסדזה. גם המשנה לראש הממשלה משה יעלון אמר אתמול, כי הוא בעד "חופש בחירה לכל אדם באשר לאיזו זוגיות הוא רוצה לקיים".

האם יש לאפשר נישואים חד-מיניים בישראל? בואו לדבר על זה בפייסבוק

לעומתם, שר האוצר יובל שטייניץ אמר משהו מעורפל בדבר ההבנה שלו את הצורך של אנשי הקהילה לחיות יחד. ראש הממשלה בנימין נתניהו, המשנה החדש שלו שאול מופז, הנשיא שמעון פרס ושאר ראשי המפלגות - שותקים.

לפי נתוני אגודת הלהט"ב, בישראל חיות כ-18,000 משפחות חד-מיניות מוצהרות, אך בפועל מדובר בכמאה אלף תושבים. יש ביניהם המשרתים בצה"ל, יש שמגדלים ילדים - אך מכולם נמנעת הזכות הבסיסית להתחתן. בישראל יש עוד אלפים רבים שאינם יכולים להתחתן: "פסולי חיתון", הרוצים להינשא לבן/בת דת אחרת וכאלה שאינם מעוניינים להינשא בנישואים דתיים.

קואליציית הענק שנרקמה בשבוע החולף, ושרובה חילוני, צריכה לתקן את העוול הזה ולאפשר נישואים גם לקבוצות שעד היום נתקלו בסירוב על רקע דתי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ