מאמר המערכת

הכנסת אמורה לבחור היום, בהצבעה חשאית, את מבקר המדינה השמיני. המבקר היוצא, מיכה לינדנשטראוס, משלים בתחילת יולי שבע שנים עמוסות ופוריות. למעשה, ההתמודדות על התפקיד המתפנה נערכת על רקע התחושה שבעיני הממסד השלטוני לינדנשטראוס, למרות צרימות סגנוניות שגרעו לעתים מעוצמתו, הצליח יותר מדי. שני המועמדים העיקריים הם שופטים - אליעזר ריבלין, הפורש בסוף החודש מבית המשפט העליון, והשופט המחוזי יוסף שפירא. על פי ההערכות, שפירא זוכה לקואליציה רחבה של חברי כנסת התומכים בו. בהתחשב בהבדלים הגדולים בין השניים, תמיכה זו אינה מובנת מאליה.

בעוד שלריבלין ניסיון שיפוטי של 36 שנה, מתוכן 13 שנים בבית המשפט העליון, לשפירא ניסיון שיפוטי של תשע שנים בלבד בבית המשפט המחוזי. ריבלין נחשב לאחד המומחים הבולטים במשפט האזרחי בכלל, ובדיני נזיקין בפרט. הוא אחראי לשורה של פסקי דין חשובים בתחום חופש הביטוי, בהם הערעור שהגישה העיתונאית אילנה דיין על פסיקתו של בית המשפט המחוזי בירושלים בפרשת סרן ר', ואף למהפכת "הלכת השנים האבודות", הקובעת שיש לפצות בנזיקין על אובדן שכר שמנוח יכול היה להרוויח במהלך חייו.

מי לדעכם מתאים יותר לתפקיד? דברו על זה בפייסבוק

שפירא, שדן בעיקר בתיקים אזרחיים-מסחריים במחוזי, נתפש כשופט ליברלי. הוא פסק פיצויים של יותר מ-1.5 מיליון שקל למשפחת פלסטיני שנהרג מירי כדורי גומי של שוטר מג"ב, והורה על פתיחת חניון קרתא בירושלים. הוא גם ידוע כאדם נעים ונוח, וכמקורב לעורך הדין הפרטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, דוד שמרון, ולח"כ רוני בר און מקדימה. אלא שרשת היכרויות מסועפת אינה תנאי הכרחי למינוי לתפקיד, להיפך: מבקר המדינה אמור לעשות את עבודתו ללא משוא פנים, במנותק משיקולים זרים, ובעיקר להיות עצמאי בהחלטותיו. אף ששפירא אינו פסול, דומה שריבלין, המשנה לנשיא העליון שוויתר על זכותו להתמנות לשלושה חודשים לנשיא, מתאים יותר לתפקיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ