לכבד את הנכבה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"איני מצפה מאזרח ערבי שישיר 'נפש יהודי הומייה'", ניסח ראש הממשלה לפני חודשיים את עמדתו, לנוכח הימנעות שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן לשיר את "התקווה". אף שהמסר הועבר לג'ובראן בעקיפין בנימין נתניהו ביטא בו הבנה למהות הסתירה הטמונה בהימנון המתייחס רק ללאום אחד, היהודי.

הבנה כזאת אינה קיימת בעניין יום הזיכרון של הטרגדיה של הפלסטינים אזרחי ישראל, הנכבה; של מאות אלפי הפליטים ומיליוני בני משפחותיהם, שבעבורם 15 במאי - היום שבו תוכננה ההכרזה על הקמת מדינת ישראל - מסמל את היום שבו איבדו את אדמתם, רכושם ומעמדם. המחלוקת ההיסטורית על האחריות לטרגדיה של הלאום הפלסטיני תלויה ועומדת, היא תמשיך ללוות את שני העמים, והפוטנציאל הנפיץ שלה יגדל כל עוד לא הוכרע הסכסוך ליד שולחן המשא ומתן.

אבל התנערות מאחריות לסבל שנגרם אינה אמורה לבטל את הזכות לזיכרון וגם לא למנוע הזדהות עם הסבל של הלאום הנוסף המתגורר במדינת ישראל.

האם יש לאפשר קיומם של טקסי זיכרון ביום הנכבה? דברו על זה בפייסבוק

מפליא ומקומם המאמץ האדיר שהמדינה משקיעה בהשכחת הנכבה, כמו עקירתה מספרי הלימוד, או הרמז העבה כלפי אוניברסיטת תל אביב מצד שר החינוך, גדעון סער, ש"הציע" לה לשקול את קיום טקס הנכבה. האם באמת מאמינה הממשלה, שסיכול טקס זיכרון, איסור על לימוד הפרק הערבי בהיסטוריה של מדינת ישראל, או חקיקת חוקים שיאסרו על הזדהות עם הנכבה, ישכיחו את הטרגדיה? האם הבעת צער ממלכתית על סבל הפליטים תמוטט את צדקת קיומה של המדינה? ומדוע לא תתיר המדינה לעקורי הכפרים אקרית ובירעם, שהם אזרחי ישראל, לשוב לחלק מאדמותיהם העומדות נטושות כבר עשרות שנים?

מי שמבין שאין להכריח אזרח ערבי לשיר "נפש יהודי הומייה" אמור לאפשר לאותו אזרח לציין את הנכבה בלי שייאלץ לשלם על כך, או שיימנע ממנו מימון ממשלתי. יום הנכבה איננו שייך רק לערבים, הוא חלק בלתי נפרד מסיפור התקומה של מדינת ישראל.

Read this article in English: Commemorating the Nakba

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ