על המבקר החדש להמשיך במאבק

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

"יש לשנות באופן מהפכני את דרך עבודתו של מבקר המדינה. במקום לפרסם דו"חות עבי כרס, על מבקר המדינה להתמקד במאבק ציבורי להבאת אשמים לדין וליישום מסקנותיו. מבקר המדינה חייב להיות יותר אקטיווי ולרכז סביבו את כל הגופים הלוחמים בשחיתות, ולדאוג ליישום מסקנותיו. אנחנו צריכים 'בולדוג'... בתפקיד המבקר, שיכול לנעוץ שיניים בשחיתות". כך אמר יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט ח"כ מיכאל איתן לפני שבע שנים, ביום בחירתו של השופט המחוזי מיכאל לינדנשטראוס לתפקיד מבקר המדינה. לינדנשטראוס הגשים את דבריו של איתן ויצר ביקורת אקטיבית, נוכחת ומשמעותית.

לינדנשטראוס בא לתפקיד אחרי קריירה שיפוטית בת יותר מ-30 שנה. גם לשופט העליון אליעזר ריבלין, שלא נבחר שלשום לתפקיד, קריירה שיפוטית בת יותר מ-30 שנה, ואילו השופט יוסף שפירא, שנבחר אתמול לתפקיד המבקר, מכהן כשופט רק כתשע שנים. קודם לכן היה עורך דין פרטי וכיהן כיו"ר ועד מחוז ירושלים בלשכת עורכי הדין. בכהונה שיפוטית יש כדי לגבש את אי-תלותו של הנושא בה בסביבתו הקודמת, ואף כי אי-תלות כזאת יכולה להתגבש גם בכהונה קצרה יותר, ברור שכהונה ארוכה שהופכת לאורח חיים מבטיחה אי-תלות בסבירות גבוהה יותר.

הבחירה בעו"ד יהודה וינשטיין לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה החלישה את התפקיד החשוב, ובחירה לתפקיד המבקר באדם שאך לפני שנים מעטות היה עורך דין פרטי מעלה חששות שהחלשת המבקר היא מטרת הבוחרים בו. להכרעת המבקר הנכנס עשויים להמתין תיקים כבדי משקל ואולי גם נפיצים מבחינה פוליטית: בדיקת נסיעות ראש הממשלה ורעייתו, "פרשת הרפז", המשט ואסון הכרמל.

ועם זאת, אין מחלוקת על כך שכהונת יוסף שפירא כשופט היא כהונה מרשימה שנותנת יסוד גם לתקווה שכמבקר המדינה הוא יגלה עצמאות ואי-תלות, וימשיך לחזק את מוסד הביקורת, החיוני לטוהר המידות וליעילות השירות הציבורי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ