הסכם האסירים: צעד בכיוון הנכון

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החברה הפלסטינית, ככל ציבור המנהל מאבק לשחרור לאומי, חשה אחריות מיוחדת כלפי בניה ובנותיה שהקריבו את חייהם או את חירותם למען הכלל. אלה המכונים בפינו "מחבלים" או "רוצחים" נחשבים אצל הפלסטינים ל"לוחמי חופש" ו"גיבורים לאומיים". במקרים רבים, כמו בדרום אפריקה ובצפון אירלנד, מנהיגי אסירים הם שהובילו לפיוס.

רבים מהאישים הפלסטינים שישראל מקיימת עמם מגעים מדיניים וקשרים ביטחוניים והם מרבים להתראיין בעברית באמצעי התקשורת בישראל בילו את מיטב שנותיהם בבתי הכלא בישראל. סקרי דעת קהל בשטחים מלמדים, שהגורל של כ-5,000 האסירים והעצירים המינהליים מעסיק את הציבור הפלסטיני יותר מכל סוגיות הסדר הקבע.

אף על פי כן מצב הכלואים הפלסטינים נדחק לשולי סדר היום המדיני-הביטחוני בישראל. מקבלי ההחלטות נדרשים לסוגיה זו רק כשהם מנהלים משא ומתן לשחרור שבויים ישראלים, או, כפי שאירע באחרונה, כשהם חוששים שמוות של אסירים שובתי רעב יחולל מהומות בשטחים וימשוך תשומת לב בינלאומית למצב זכויות האדם שם.

, בתיווך מבורך של מצרים, תיקן מעט מהמעוות בכל הנוגע למדיניות הבידוד וביקורי המשפחות של האסירים מעזה. כמו כן הובטח לבדוק שוב את התיקים של יותר מ-300 האסירים המינהליים, שאחדים מהם כלואים במשך חודשים רבים בלי שנמסר להם מה פשעם. מנגד התחייבו האסירים, שלא לעסוק מתוך הכלא בפעילות נגד ביטחון המדינה. אפשר לראות בכך סימן נוסף להכרת הפלסטינים ביתרונות המחאה הלא-אלימה על פני המאבק האלים.

על הממשלה לשוב ולשקול את יחסה לאסירים פוליטיים בכלל ולעצירים מינהליים בפרט. הצעת החוק החדשה להסדרת תנאי כליאה הולמים לכלל האסירים, הממזגת חוק שיזם חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) עם הצעה של המשרד לביטחון פנים, היא צעד בכיוון הנכון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות