הסדרה במקום הסתה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

האירועים הפליליים הקשים שהתרחשו באחרונה בדרום תל אביב החזירו את סוגיית מהגרי העבודה והפליטים אל מרכז השיח הציבורי. מעורבותם לכאורה של פליטים אפריקאים במקרי האונס והשוד הניבה שורה של תגובות מילוליות מסוכנות והצעות פופוליסטיות של פוליטיקאים. הגדיל לעשות שר הפנים, אלי ישי, שהציע "להכניס את כולם, ללא יוצא מהכלל, לבית סוהר או מתקן שהייה", לצייד אותם במענק עזיבה ולגרשם למדינותיהם.

מנהיגה של ש"ס מנצל את רגשות הזעם והחרדה בקרב הציבור כדי לקדם את חזונו, לנעול כליל את שערי מדינת ישראל בפני מי שאינם יהודים. היה אפשר לצפות שיהודי יימנע מהטלת דופי ברבבות בני אדם קשי יום, מהם רבים שהגיעו לחרפת רעב, שהמכנה המשותף שלהם הוא צבע עורם. כדאי שישי ישנן את דברי אברהם אבינו, בבקשו מהאל על נפשם של אנשי סדום, עיר החטאים: "אולי יש חמישים צדיקם בתוך העיר; האף תיספה ולא-תישא למקום, למען חמישים הצדיקם אשר בקרבה?" (בראשית יח, כד).

ההתעלמות המתמשכת מתופעת הסתננותם של מהגרי עבודה מציבה בפני ממשלת ישראל אתגר מורכב, שמחייב החלטה אמיצה וגישה מערכתית. השלמתה של הגדר בגבול סיני לא תפתור את מצוקתם של כ-60 אלף המהגרים שכבר נמצאים בישראל. הפתרון אינו מצוי גם בידיהם של המחוקקים וגורמי האכיפה. הייאוש והבטלה יגררו מהגרים נוספים אל מעגל הפשיעה. החיכוך עם השכנים היהודים יעורר תגובות אלימות, דוגמת השלכתם של בקבוקי התבערה לחצר גן ילדים של ילדי מהגרים בשכונת התקוה.

במקום להפיץ דברי הסתה מסוכנים, שרק מחריפים את הבעיה, מוטב ששר הפנים יסדיר את מעמדם של מהגרי העבודה, ויאפשר להם לעבוד בעבודות שבגינן הוא ממשיך לאשר את יבואם של עובדים מחו"ל. במקום להכריז מלחמה על אנשים אומללים, על ממשלת ישראל ללמוד ממדינות מפותחות אחרות כיצד לשלב את המהגרים בחיי החברה והכלכלה.

כיצד צריך לטפל בסוגיית המסתננים? דברו על זה בפייסבוק

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ