ירושלים, שקרים סביב לה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"יום ירושלים", שנחוג אתמול בפעם ה-45 ברוב עם ובהצהרות נלהבות של אנשי ציבור, נועד לציין את איחודם של שני חלקי הבירה בעקבות מלחמת ששת הימים. מדי שנה מעמיקה התהום בין שמחת החג של היהודים לבין תחושת הניכור של השכנים הערבים. החג נהפך ליום התגרות של אנשי ימין בתושבים הפלסטינים, והפגנת אדנות מצד חברי כנסת לאומנים. החומה שמפרידה בין הצהרות בנוסח "אנחנו באים עם ממשלה מאוחדת לירושלים המאוחדת", שהשמיע אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין המציאות בשטח, מגביהה והולכת ככל שחולף הזמן.

דו"ח חדש של האגודה לזכויות האזרח, שעיקריו פורסמו אתמול ב"הארץ", מלמד שירושלים ראויה פחות מאי פעם לתואר עיר מאוחדת. המדיניות הפסולה המכונה "ייהוד ירושלים" לא הצליחה להרחיק את הפלסטינים מהעיר (שיעורם מגיע ל-38% מאוכלוסייתה); היא הופכת את תנאי חייהם לקשים יותר ומגבירה את עוינותם אל השלטון הישראלי. רשויות המדינה מקדמות תוכניות בנייה חדשות בשכונות היהודיות בכל חלקי העיר, אך מקמצות בהיתרי בנייה ל-360 אלף תושביה הפלסטינים. העדר מקורות תעסוקה והנתק הכלכלי מהגדה הגדילו את ממדי האבטלה והביאו לכך ש-84% מהילדים הפלסטינים במזרח העיר חיים מתחת לקו העוני. הפיגור בבניית כיתות לימוד גרם לכך שכ-40% מהתלמידים הפלסטינים בירושלים אינם מסיימים 12 שנות לימוד.

מדי שנה מזכיר לנו "יום ירושלים", שאף מדינה בעולם לא הכירה בהחלטה לספח את השכונות הירושלמיות שנשלטו בידי ירדן, ולצרף אליהן את כפרי הגדה שמקיפים את העיר. צעדים חד-צדדיים שמתעלמים מזכויותיהם ומצרכיהם של הפלסטינים, מחבלים בסיכוי לממש את פתרון שתי המדינות. בהעדר הסכם שלום, ירושלים תוסיף להיות עיר בירה שאף יישות מדינית חוץ מישראל אינה מכירה בה כבירה. מצעדי ניצחון שמתעלמים מזיקתם של הפלסטינים לירושלים ומהחוק הבינלאומי אינם תחליף למדיניות אחראית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ