מבחן גורלי לדיפלומטיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אופטימיות מסויגת וזהירה לצד חוסר אמון היסטורי ילוו את פסגת בגדד שתיפתח מחר. זוהי פסגה גורלית, שבה ינסו איראן מצד אחד וקבוצת החמש פלוס אחת (החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה) מן הצד האחר, לפרק את יסודות המשבר בעל הפוטנציאל הנפיץ ביותר שידע העולם זה עשורים. זוהי פסגה שתוצאותיה יכריעו את השאלה אם האופציה הצבאית, קרי התקפה על איראן שהשלכותיה האזוריות והבינלאומיות עלולות לשנות את המפה האסטרטגית העולמית, היא הבלם היחיד שיכול לעצור את שאיפתה של איראן לנשק גרעיני.

בין מדינות המערב שוררת הסכמה כפולת פנים: אין להתיר לאיראן להשיג נשק גרעיני, אבל אין גם רצון או יכולת להשמיד את יכולותיה הגרעיניות. זוהי הסכמה שעונה רק בחלקה האחד על שאיפותיה של ישראל, אשר משוכנעת, לפחות על פי הצהרות מנהיגיה, כי בידה היכולת להשבית, ולו זמנית, את מרוץ הגרעין האיראני.

המחלוקת עם ישראל איננה רק על היכולת, אלא על סירובן של מדינות המערב, לצד רוסיה וסין, להניח לישראל לנהל את האסטרטגיה העולמית ולהציב לפניהן עובדות מוגמרות שעם תוצאותיהן ייאלצו הן, ולא רק ישראל, להתמודד. במידה רבה הפסגה בבגדד היא, לפיכך, לא רק מאמץ לנטרל את איום הגרעין האיראני אלא גם את האיום האסטרטגי הישראלי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

מותר להניח, ששום צד לא ישיג בבגדד את מלוא שאיפותיו. סיום המשבר, בלימת העשרת האורניום לרמה צבאית, ומניעת ייצורו של נשק גרעיני באיראן, אם בכלל יוסכם על כך, ידרשו עוד ועידות ויזינו עוד תסכולים.

לצד האופציה הצבאית, הישראלית או העולמית - שאינה מתבטלת עם קיומה של הפסגה - יש לתמוך במאמץ הדיפלומטי, להניח לו לפתוח ערוץ לא אלים ולייחל להצלחתו. דווקא ישראל, שהצליחה לגייס את העולם נגד איראן, אינה רשאית עכשיו לפגוע במאמץ העולמי שנועד בין היתר, ואולי בעיקר, להגן עליה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ