הירי ביצהר: קדימון לפורענות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התנחלות יצהר שבאזור שכם התגלתה השבוע שוב כחבית אבק שריפה, שמאיימת להבעיר את השטחים הכבושים. בסרטון שהפיץ שלשום ארגון "בצלם" נראית קבוצת מתנחלים, אחדים מהם רעולי פנים, יורים אש חיה ומיידים אבנים לעבר תושבי הכפר השכן, עסירה א-קבלייה, שמשיבים במטח אבנים. קבוצת חיילים צפתה במתרחש מבלי להפריע ליורים. מהירי נפצע אחד מתושבי הכפר ואושפז.

דובר ההתנחלות התלונן שהפלסטינים הם אלה שהחלו ליידות אבנים, וכי החיילים הגיעו למקום באיחור. דובר צה"ל טען, שהסרטון אינו מציג את האירוע בשלמותו והבטיח כי התקרית תיבדק. ואולם, מעקב שוטף שמקיימים ארגוני זכויות אדם ישראליים, כמו גם עדויות שמלקטים ארגונים בינלאומיים, מלמד שהסרטון תיעד את שגרת החיים של רבבות. עשרות התנחלויות ומאחזים נהפכו לחממה לצעירים חמושים שאינם מסתירים את שאיפתם למרר את חיי השכנים ולהשתלט על אדמותיהם.

האחריות לשלום הפלסטינים מוטלת על צה"ל והמשטרה. מדיניות היד הרכה של הצבא כלפי מתנחלים אלימים, כמו בתקרית ליד יצהר, מלווה במדיניות אכיפה לקויה של המשטרה. על פי נתוני "יש דין", 280 מבין 781 תיקי החקירה שהארגון בדק מאז 2005, בהם 38 מקרי ירי, עניינם אלימות של אזרחים ישראלים כלפי פלסטינים. יותר מ-84% מהתיקים נסגרו בנסיבות המעידות על כישלון החקירה.

האם ישראל מפקירה את ביטחון התושבים הלא יהודים בגדה? דברו על זה בפייסבוק

חבל שראש הממשלה, השרים וחברי הכנסת אינם מפגינים כלפי קורבנות המתנחלים האלימים מקצת מהאמפתיה והנחישות שהם מגלים כלפי הפולשים ממגרון ומגבעת האולפנה. מי שתובע מהרשות הפלסטינית לפעול בתקיפות נגד גורמי טרור פלסטיניים חייב לגלות אותה מידה של תקיפות נגד גורמי טרור יהודיים. על ישראל, כמי שמחזיקה בשטחים הכבושים, מוטלת החובה המשפטית והמוסרית להבטיח את שלומם של כל התושבים הנתונים לשליטתה, בלי הבדל לאום, גזע ודת. אם לא כן - סרטון יצהר יהיה קדימון לפורענות.

Read this article in English: A promo for the next disaster

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ