סחבת - האסטרטגיה של נתניהו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

כשרון האקרובטיקה הפוליטית שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מפגין בפרשת המאחזים מציג אותו כלוליין בלתי נלאה. נתניהו מבקש לעשות את הבלתי אפשרי: להצטייר כמנהיג שוחר שלום ושומר חוק, הנאמן לכללי הדמוקרטיה, ובעת ובעונה אחת לחפש כל דרך להכשיר מאחזים בשטחים, תוך כדי עקיפת בג"ץ וגזל אדמות פרטיות. במקום לשים קץ למחול השדים סביב מגרון וגבעת האולפנה, ראש הממשלה נותן גושפנקה לסחר מכר ביחס לכיבוד פסקי דין חלוטים של הערכאה המשפטית העליונה בישראל.

אתמול כפה נתניהו על חברי הקואליציה להצביע נגד הצעת החוק הפרטית של חבר הכנסת יעקב כץ (האיחוד הלאומי). ההצעה מבקשת להלבין מבנים בהתנחלויות שהוקמו באישור הממשלה או בסיועה על קרקע פרטית של פלסטינים ולאפשר לבעליה לתבוע פיצויים. ואולם בד בבד סיכם נתניהו עם ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) על דחייה לשבועיים של ההצבעה בכנסת על הצעת החוק שלו. ההצעה נועדה להשאיר בתי מתנחלים על כנם "רק" במקרים שהעתירה הוגשה לאחר יותר מארבע שנים מאז הקמתם, ולפצות את הבעלים. במקביל הנחה ראש הממשלה את שר הביטחון, אהוד ברק, להקפיא לשבועיים את ההכנות להריסת הבתים בגבעת האולפנה.

כל יום שבו הצעות חוק מעין אלה מונחות על שולחן הכנסת איננו רק עוד יום של ביזיון בית המשפט ובית המחוקקים, אלא פגיעה ביחסי החוץ של ישראל. לכנסת אין סמכות לחוקק חוקים הנוגעים לשטחים שאינם בריבונות ישראל. הקואליציה הרחבה העומדת לרשות נתניהו מוכרחה לתת לו גיבוי פרלמנטרי למימוש החלטת בג"ץ. סיעות קדימה ועצמאות לא ייצאו ידי חובתן בהצבעה נגד "חוק ההסדרה"; עליהן להציג את הסרתו מסדר היום בלא דיחוי וכתנאי להמשך שותפותן בממשלה. לכן אמירת ברק אתמול, ולפיה "צריך לשלב ביצוע החלטת בג"ץ עם חיזוק בית אל", מטרידה. כיבוד פסק דין של בג"ץ אינו מותנה בדבר, ודאי שלא בחיזוק התנחלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ