כולם ראשי קהילה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ההסכם בין המדינה לבין התנועות הלא-אורתודוקסיות בישראל, ולפיו תממן הממשלה באופן שוויוני את שכר הרבנים והרבות שלהן, הסב קורת רוח לראשי התנועות הללו, ובצדק. לראשונה הצליחו לחדור בעד חומת הסרבנות של המונופול האורתודוקסי. אך ראשי התנועות הללו יודעים היטב, כי הסכם הפשרה הזה הוא רק צעד ראשון ומהוסס בכיוון הנכון.

כשמעל לממשלה מרחפים איום בפסיקת בג"ץ העשויה לחייב את המדינה להכיר במעמד שוויוני של רבני כל הזרמים ואיום בפרישה של הסיעות הדתיות מהקואליציה - הפשרה שרקם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בסיוע השופט אליקים רובינשטיין היא מעין מעקף, הרחוק עדיין משוויון והכרה. שהרי המדינה לא הסכימה להעביר את המימון לרבנים הרפורמים והקונסרווטיבים דרך המועצות הדתיות, אלא באמצעות תמיכה מיוחדת; הגדירה את הרבנים האלה "ראשי קהילה" כדי לא לתת להם מעמד שווה לזה של רבני הערים והשכונות; והבהירה, כי לא תהיה להם השפעה על שיקול הדעת בעניינים דתיים והלכתיים. כל המגבלות האלה מכוונות לקבע את המעמד הבלעדי של האורתודוקסיה והמפלגות החרדיות.

עם זאת בג"ץ לא אמר עדיין את דברו בעניין זה, והפרצה הקטנה שנפרצה עתה מבשרת אווירה חדשה, והיא עשויה לפתוח אפשרויות חדשות בצריכת שירותי הדת והקהילה בישראל. זאת ההזדמנות להזכיר לבג"ץ, ליועץ המשפטי ולממשלה, כי כבר בשנות ה-70 המליצה ועדת צדוק לנתק את הזיקה בין שירותי הדת לבין המפלגות והרבנות ולהגדירם כשירותים אזרחיים שוויוניים, שיינתנו ברשויות המקומיות. לא מאוחר ליישם המלצות אלה.

יש לבחון מחדש את צריכת ומימון שירותי הדת בישראל? דברו על זה בפייסבוק

האורתודוקסיה, השולטת בחיי הציבור בישראל ביד רמה, היא מיעוט זניח בקרב הקהילות היהודיות בעולם. יש כעת הזדמנות לבחינה מחודשת של היקף העסקת הרבנים על ידי המדינה. ראוי שהקהילה תממן את שכרם, ולא רק המדינה והרשויות המקומיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ