רק שלא יתגעגעו למובארק

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
מאמר המערכת

בית המשפט במצרים, שגזר על הנשיא המודח חוסני מובארק ועל שר הפנים האימתני שלו מאסר עולם, בעודו מזכה את שני בניו של מובארק, סיכם בכך חלק מהותי בתהליך ההתחשבנות עם העבר - תהליך שעוברת כל מהפכה. הנשיא לא רק הודח, הוא גם נענש.

יחד עם פסק הדין הציגה אתמול מצרים, כדרכה, דגם ייחודי לאותה התחשבנות. גופתו של הנשיא לא נגררה ברחובות הבירה כמו במקרה של קדאפי, מובארק לא נמלט ממולדתו כמו עמיתו התוניסאי והוא לא המשיך להרוג בבני עמו כפי שעושה אסד. מובארק החליט להישאר, לעמוד לדין ולשאת את עונשו.

כצפוי, פסיקת בית המשפט עוררה תגובות זועמות, בהציגה לפני הציבור המצרי דילמה נוקבת. האם לקבל את פסק הדין שניתן על ידי בית משפט שהוקם אחרי המהפכה, בית משפט שמייצג את הציבור ולא עוד את השלטון, או לחולל מרי חדש נגד בית המשפט? כי בעוד שבית המשפט בחן את הראיות שהוצגו לפניו על פשעים ספציפיים, ראיות שנוסחו בלשון משפטית יבשה, הציבור רצה את "משפט המאה", כפי שהדבר הוגדר ברשתות התקשורת. משפט שיתחשבן עם מובארק על 30 שנות דיכוי ושחיתות. משפט ראווה.

דילמה זו מסמלת את אופיה של המהפכה המצרית. מהפכה שחותרת לשקם את המדינה במסגרת המוסדות הקיימים, בהם מערכת המשפט, הפרלמנט והנשיאות, ולשנות את אופי המשטר בהליכים דמוקרטיים. בה בעת, אלה הליכים שמעצם טבעם אינם יכולים לספק את התאווה של כולם. הפלתו של מובארק בפברואר 2011 ציינה את סופו של עידן הדיקטטורה. משפטו היה מבחן מוצלח להליך דמוקרטי פורמלי. תגובת הציבור על גזר הדין תכריע אם מצרים מוכנה לתת אמון במערכת המשפט הנוכחית ולאמץ אותה כעמוד האש של המהפכה וכאושיה בלתי מעורערת לעתיד. בעוד כשבועיים תשלים מצרים את המהפכה כאשר תבחר נשיא חדש. צריך לאחל למדינה האדירה הזאת, שלא תיאלץ להתגעגע לתקופת שלטונו של הנשיא-האסיר שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ