המסור של נתניהו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החרדה מפני נחת זרועם הפוליטית של המתנחלים ופטרוניהם בליכוד ובשאר מפלגות הימין, חושפת אוצר בלום של יצירתיות בדרג המדיני הבכיר. ההמצאה האחרונה שנהגתה תחת איום "חוק ההסדרה" - מהלך שנועד להכשיר שוד אדמות פרטיות בשטחים - מציעה לנסר את חמשת הבתים המיועדים להריסה בשכונת גבעת האולפנה בבית אל, ולהעתיקם לאתר סמוך בהתנחלות. על פי אומדן זהיר, עלות המיזם הזה תגיע לחמישה מיליון שקל לכל בית. קודם לכן, נדון במינהל האזרחי רעיון להעתיק את תושבי השכונה לאדמות שנתפסו מפלסטינים לצורך הקמת בסיס צבאי.

כדי לרכך את הביקורת בימין על ההחלטה המתבקשת לכבד את פסק הדין של בג"ץ, הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "תביעות משפטיות לא יהיו דרך לפגוע בהתיישבות". עליו לדעת כי בפרשת גבעת האולפנה, כמו בעתירה נגד הפלישה והבנייה הלא חוקית במגרון ובמאחזים נוספים, הפרקליטות הודתה כי המתנחלים פלשו לאדמות פרטיות ובנו עשרות מבנים ללא היתר. במדינת חוק מתוקנת הרשויות היו חייבות לסכל את הקמתה של גבעת האולפנה, למנוע את איכלוסה ולפנות את הפולשים. יש לברך ארגוני שלום וארגוני זכויות אדם שסייעו לקורבנות לעתור לבג"ץ שחייב את המדינה למלא את חובתה המשפטית והמוסרית.

במקום להבטיח כי "על כל בית שנפנה נבנה עשרה בתים חדשים", על נתניהו להתחייב שהמדינה תפנה ביוזמתה עשרות בתים נוספים השוכנים על אדמתם של אחרים. כספי המסים של אזרחים עמלים ושומרי חוק לא נועדו לפצות משיגי גבול ומפירים סדרתיים של חוקי התכנון והבנייה. הבטחה לבנות בתים חדשים בלב השטחים הכבושים, הרחק מעבר לקווי 67', סותרת בעליל את התחייבותה של ישראל במפת הדרכים להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ולפנות את כל המאחזים שהוקמו בעשור האחרון. יותר מכל, מפעל ההתנחלויות בגדה המערבית ומדיניות סלחנית כלפי המאחזים מחבלים במימוש פתרון שתי המדינות שראש הממשלה התחייב לפני שלוש שנים לפעול למען הגשמתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ