כליאה המונית

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

רשות האוכלוסין וההגירה החלה ליישם שלשום את התיקון בחוק ההסתננות, שאושר בכנסת בינואר. מעתה, כל מהגר מאפריקה שיסתנן לישראל ייעצר לתקופה של עד שלוש שנים, בלא משפט. הצעד הדראקוני הזה לא יפתור את בעיית המהגרים לישראל, אך יקעקע עוד יותר את דמותה כמדינה הומנית, המתנהלת על פי החוק הבינלאומי. בלאו הכי לא ברור איך יוכלו להיכלא כאן רבבות מהגרים: במתקן סהרונים יש מקום ל-2,000 איש, וגם אחרי הרחבתו לקליטת 5,400 איש הוא יתמלא בתוך זמן קצר; המתקן החדש נמצא בשלבי בנייה ראשוניים.

אבל הבעיה איננה טכנית. כליאה המונית לתקופה ממושכת בלא משפט של רבבות מהגרים חפים מפשע, כולל נשים וילדים, שכל מבוקשם הוא למצוא מקלט מאימי המשטרים או המלחמות במדינותיהם, או אפילו למצוא פרנסה בגלל מצוקה כלכלית שם - היא צעד אכזרי וחשוך. ארגוני הסיוע למהגרים רואים אותו אף כעומד בסתירה לאמנת הפליטים של האו"ם. במקום לבדוק את המעמד ואת הזכאות של המהגרים, ישראל עומדת לכלוא אותם. במקום לגבש סוף סוף מדיניות הגירה, ישראל משליכה אותם לכלא בלי לתת להם, ובעיקר לא לפליטים שבהם, אפשרות הוגנת למקלט.

גלי המהגרים מאפריקה הם בעיה כלל עולמית; על ישראל להשתתף בפתרונה, ולא רק בצעדים אכזריים וגורפים. בעוד הפוליטיקאים מתחרים זה בזה בליבוי יצרים נגד המהגרים ובשעה שמעשי האלימות כלפיהם מחריפים, כמו שריפת דירת מהגרים אתמול בירושלים, הממשלה אינה נוקטת שום צעד חיובי לפתרון הבעיה.

האם כליאת המהגרים ל-3 שנים תפתור את הבעיה? דברו על זה בפייסבוק

בחלק מהמהגרים ישראל צריכה לטפל: לתת להם זכויות יסוד ולאפשר להם עבודה וחיים הוגנים, עד שהמצב במדינותיהם ישתפר. המדינה יכולה להכיל אותם.

ישראל עם זאת גם מוכרחה לווסת את תנועת המהגרים אליה. אבל גם אז לא תוכל המדינה להתעלם מפליטי חרב המתדפקים על שעריה; ודאי שלא מאלה שכבר חיים בישראל. הסתה, ליבוי שנאה ומעצרים המוניים לא יפתרו דבר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ