מאמר המערכת

אם חברי הכנסת מהימין לא יתעשתו ברגע האחרון, תכתים היום הכנסת ה-18 את בית המחוקקים של מדינת ישראל בדיון ובהצבעה בקריאה טרומית על שני חוקים שמקומם לא יכירם במדינה דמוקרטית, נאורה ושומרת חוק. ההגדרות הנקיות - "הצעת חוק הגנה על מחזיקים במקרקעין ביהודה ושומרון" ו"הצעת חוק שמירה על זכויות מקימי מבנים ביו"ש" - מסתירות מזימה פושעת להכשיר בדיעבד בנייה לא חוקית ובלתי מורשית על קרקע פרטית של אנשים חסרי ישע.

זאת ועוד, החוקים נועדו לעשות פלסתר את פסיקותיה של הערכאה המשפטית העליונה. בלהיטותם להגן על פולשים ויזמים חסרי מצפון, תומכי "חוקי ההסדרה" חורגים מסמכותה של הכנסת ומבקשים לשנות סדרי עולם מחוץ לשטחה הריבוני של ישראל.

ראש הממשלה ער לנזק שחוקים מעין אלה יסבו ליחסי החוץ של ישראל. הוא מבין בוודאי, כי מתן גושפנקה ממלכתית להחרמת רכושם של אזרחים פלסטינים יעצים את הלחץ הבינלאומי על ישראל ביחס להתנחלויות המאושרות. בניסיון להדוף את הצעות החוק ולרכך את הביקורת מימין מפזר נתניהו ביד נדיבה הבטחות לפצות את המתנחלים אם יואילו לציית לצווי בג"ץ. בין השאר, התחייב ראש הממשלה לבנות עשרה בתים בבית אל במקום כל בית שייהרס.

בנייה ישראלית בשטחים הכבושים אינה פרס תנחומים למי שהמדינה ובית המשפט האשימו בעבירות חמורות. סוגיית ההתנחלויות היא אחד מנושאי הליבה שעתידים להתברר במו"מ על הסדר הקבע. עד אז אמורה ישראל, למצער, להימנע מהרחבת ההתיישבות באזורים כבית אל, השוכנים ממזרח לתוואי גדר ההפרדה, בלב אוכלוסייה פלסטינית צפופה. הציבור הישראלי, הפלסטינים והקהילה הבינלאומית שעוקבת אחרי הסכסוך, תוהים היום איך ראש ממשלה, המתקשה לפנות כמה פולשים כדי לקיים צו בית משפט, וזאת כשהוא נשען על קואליציה של 94 חברי כנסת - יהיה מוכן לפנות רבבות מתנחלים למען השלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ