דמי החסות של נתניהו לימין הקיצוני

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סיכל אתמול את הכתמת ספר החוקים הישראלי בהכשרה בדיעבד של גזל קרקעות מבעליהן הפלסטינים, לטובת בניית התנחלויות. נתניהו כפה על חברי הממשלה להתנגד להצעת "חוק ההסדרה", ואיומו לפטר את מי שיצביעו בעד החוק הרתיע את השרים וסגני השרים שהזדהו עם מאבק המתנחלים. נתניהו התחייב לבצע את הוראת בג"ץ ולפנות את בתי גבעת האולפנה בבית אל, ובכך שמר על כבוד בית המשפט העליון ומנע הסתבכות בינלאומית מיותרת.

נתניהו הוכיח, שכאשר הוא רוצה הוא גם יכול לעמוד בלחצי הימין הקיצוני עליו ועל שריו. צירוף קדימה לממשלה נתן לנתניהו את הגב הפרלמנטרי להראות שאינו פוחד ממשה פייגלין ושלוחיו בליכוד, ושותפיו הקואליציוניים מהימין חששו מעימות, שבסופו יימצאו באופוזיציה.

אך הפגנת המנהיגות של נתניהו באולם המליאה לוותה בחבילת פיתויים למתנחלים מחוץ למשכן הכנסת: הבתים שיפונו מגבעת האולפנה ינוסרו ויועתקו, ולא ייהרסו; סמכויות שר הביטחון לאשר בנייה בשטחים יופקעו ממנו לטובת ועדת שרים בשליטת הליכוד; 300 דירות חדשות ייבנו בבית אל; ויוקם מנגנון משפטי "להגנה מתביעות עתידיות", כינוי מכובס להכשרת שוד קרקעות של פלסטינים.

אם ההבטחות האלה יתמלאו, המתנחלים ותומכיהם הפוליטיים ישיגו את שלהם גם בלי חקיקה מיוחדת. גזל האדמה יימשך, ההתנחלויות יורחבו, ופתרון שתי המדינות יסוכל. נתניהו הציג כביכול מנהיגות ודיבר על כיבוד החלטות בית המשפט, אך שילם דמי חסות לימין הקיצוני. הבטחתו הפומבית "לחזק את ההתיישבות" ולהשיב לאנשי השמאל "שחושבים שהם משתמשים במערכת המשפט כדי להזיק להתיישבות" כגמולם מציבה את נתניהו לצדם של פייגלין ומיכאל בן-ארי.

במקום להתחנף למתנחלים נתניהו צריך לחזור למתווה המדיני שהציג בנאומי בר-אילן והקונגרס ולחתור להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ