התמכרות נמשכת והולכת

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בתחילת כל חודש יוני מציינים בישראל את המועד שבו פרצו שתי מלחמות גדולות: מלחמת ששת הימים ומלחמת לבנון הראשונה. לזאת האחרונה מלאו השבוע 30 שנה, והמועד העגול דחק קצת את זכר הראשונה, אולם שתי המלחמות האלה - כמלחמת יום הכיפורים שהיתה ביניהן - ירדו כרוכות יחדיו.

כזכור, אחד היעדים האמורפיים של מלחמת לבנון הראשונה היה - כדברי ראש הממשלה אז, מנחם בגין, לרפא את הטראומה של מלחמת יום הכיפורים. אפילו התאריך של פתיחת אותה מלחמה יזומה - הזהה כמעט ליום בחודש שבו פרצה מלחמת ששת הימים - כמו התרפק, במודע או שלא במודע, על אותו ניצחון גדול, גואל, "מהר, חזק ואלגנטי", שמאז 1967 אינו חדל להלך קסם על ישראל ומנהיגיה ולעורר בהם ערגת שיחזור.

למותר לציין, שאותו ניצחון סוחף לא שוחזר בשום מבצע מהמבצעים והמלחמות שבאו אחריו. זאת ועוד, הסרטים וההקלטות ממלחמת לבנון הראשונה, הנחשפים עתה, הם עוד תיעוד קשה של מצעד איוולת רבתי: מצעד שנמשך 18 שנה וגרר אחריו מלחמה נוספת, מלחמת לבנון השנייה, ושבסופו נמצאנו במצב מדיני צבאי ואסטרטגי גרוע יותר מאשר לפני תחילתו, כאשר ארגון פרו-איראני יושב בלבנון ומכסה בטיליו את כל שטח ישראל.

די להיזכר בכשלים ובהסתבכויות ארוכי הטווח של מלחמת לבנון הראשונה, כמו בנזקי מבצעים ומלחמות שבאו אחריה, כדי להיגמל מהערגה ל"זבנג וגמרנו" - למבצע צבאי מזהיר, שיפתור באבחה אחת את כל בעיותינו.

ישראל זקוקה לכל העוצמות הצבאיות שהיא יכולה לצבור, אולם השימוש בכוח צריך להיות מושכל וזהיר, וכמוצא אחרון. הניסיון מוכיח, שישראל נכוותה קשה בכל פעם שידה היתה קלה מדי על ההדק. אבל הקיפאון המדיני מדעת והששון אלי קרב המופגן אצלנו גם כיום, לצד ביטויי הערגה הכמעט משיחיים ל"תקיפה באיראן", מוכיחים, שטרם נגמלנו מהרגל ישן ורע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ