דרושה חקירה נוספת

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

פרשת "מסמך הרפז" עמוסה במסיחי דעת. כמות החומרים שמודלפים ומתפרסמים מאז אוגוסט 2010, עת נחשפה הפרשה, וביתר שאת מאז פרסום טיוטת דו"ח המבקר, מקשה על האזרח הסביר להבין מה בדיוק אירע בין שתיים מהלשכות החשובות בישראל: לשכת שר הביטחון ולשכת הרמטכ"ל.

אלא שמבעד להררי החומרים - מורכבים ומקדמי אינטרסים ככל שיהיו - עולה תמונה חדה וברורה: במשך תקופה ארוכה עסקו שר הביטחון, הרמטכ"ל ועוזריהם בניסיון השמדה הדדי. חוסר אמון, טינה עמוקה ומאבקי אגו הם מרכיביה העיקריים של פרשת "מסמך הרפז". שאלות המשנה, שמסתכמות בתהייה מי "האיש הרע", מאפילות שלא בצדק על ההבנה שבאחד הצמתים הקריטיים לביטחון המדינה עסקו אנשים רבים מדי לאורך זמן רב מדי בעיסוקים טפלים מדי. מדובר במחדל מתמשך, שעלול היה לעלות בתפקוד לקוי של מערכת הביטחון והצבא בעת מלחמה. אי התערבותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנעשה היא בבחינת התנהלות רשלנית.

ערפל הגרסאות אינו מקרי: מטרתו להרחיק את גיבורי הפרשה מהאפשרות שיתנו את הדין. נוצרה סימטריה-לכאורה בין הצדדים: על כל תמליל שמלמד על קשר בעייתי בין עוזרו של הרמטכ"ל גבי אשכנזי, אל"מ ארז וינר, לבין בועז הרפז, מתפרסם ציטוט קשה של אשכנזי על התנהגותו של שר הביטחון אהוד ברק; על כל עדות של ראש לשכת ברק, יוני קורן, בדבר הפרנויה שאחזה בו כשחי תחת מעקב, מתפרסמת גרסה של וינר שמייחסת לקורן התנהלות כוחנית. קרב הגרסאות עמוס הדיס-אינפורמציה עלול להתגבר בעקבות צו איסור הפרסום המיותר שהוצא בשבוע שעבר. ואולם, התמונה שעולה הן מצד מחנה אשכנזי - שעשויה מחומרים בעלי פוטנציאל פלילי - והן של ברק ואנשיו - שתמלילי שיחותיהם נמחקו בשל כשל טכני - מצדיקה את דרישתו של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לפתוח בחקירה פלילית מחודשת בפרשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ