אזהרה ואחריות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

יחסו הבעייתי של ראש הממשלה בנימין נתניהו למטה לביטחון לאומי עמד במרכז הטענות שהשמיע נגדו ראש המל"ל לשעבר, עוזי ארד. יחס זה נדון גם בדו"ח מבקר המדינה, שיתפרסם בקרוב. אולי משום כך טרח ראש המל"ל הנוכחי, יעקב עמידרור, לזמן לפגישות עם נתניהו קבוצה של מומחים בעלי שם לענייני המזרח התיכון, כדי שיחלקו אתו עובדות ותובנות. זו יוזמה ברוכה, הזדמנות אמיתית להבהיר לנתניהו, מחוץ לצנרת הממשלתית הרגילה, את זיקת הגומלין שבין מדיניות ממשלתו לבין המצב האזורי.

המזרחנים, שבקיאותם המקובצת מקיפה את הפלסטינים, את מדינות ערב, את טורקיה ואת איראן, התבקשו לנתח את התופעה האזורית של השנה האחרונה, המתקראת "האביב הערבי"; אבל יצא שהם מזהירים את נתניהו מפני הקיץ הישראלי. לפי הספירה המקובלת, התרחשו ברבע המאה שמאז 1987 שתי אינתיפאדות, הראשונה עממית והשנייה (מספטמבר 2000) חלקה עממית וחלקה טרור מאורגן. מרווח הזמנים שבין תחילת שתי האינתיפאדות דומה למרווח שבין תחילת השנייה להווה. יש גם סימנים מעידים המשותפים לשלוש התקופות - פיגועים מאולתרים, הנובעים ממצוקה דתית ולאומית. לפי ניסיון העבר, אם כך, אינתיפאדה שלישית עלולה לפרוץ בקרוב.

מה שיצית אותה, פשוטו כמשמעו, עלול להיות לדעת המומחים מסגד גדול וחשוב, בגדה או בישראל-גופא, שיועלה באש באחד מפיגועי "תג מחיר". זרז נוסף לפיצוץ הוא הבינוי ההמוני שעליו הודיע נתניהו כפיצוי למתנחלים על הציות להחלטת בית המשפט העליון על פינוי שכונת גבעת האולפנה. מהומות אלימות עלולות לנבוע הן מהמדיניות המוצהרת בעד המתנחלים, והן מהחלשת מעמדה של ההנהגה המתונה ברשות הפלסטינית, שלא תוכל עוד - ואולי אף לא תרצה - לבלום תסיסה מלמטה. המזרחנים אינם מסתמכים על חומר סודי. הכל גלוי לעין. צריך רק להבין את המתרחש, ולפעול לאלתר להתקדמות מדינית ולהפסקת הכניעה למתנחלים. נתניהו הוזהר; עליו האחריות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ