להסיר את האיסור

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

פרשת "מסמך הרפז", לפנים "מסמך גלנט", נולדה בתקשורת ומתקיימת בה כמעט שנתיים. לפני שלושה חודשים הפיץ מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, להלכה למבוקרים בלבד ולמעשה לציבור, את טיוטת הדו"ח שלו על הפרשה. אל"מ ארז וינר, אחד מנפגעי הטיוטה ועוזרו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ביקש לקבל את החומרים שביססו את הקביעות שפגעו בו. המבקר סירב לבקשה. בתגובה עתר וינר לבג"ץ והיועץ המשפטי לממשלה התייצב לצדו ונגד המבקר. לאחר שביזבז שלושה חודשים יקרים, ערב פרישתו מהתפקיד, נכנע המבקר והסגיר מסמכים מלוא החופן. העיתונות נמלאה בעדויות גיבורי הפרשה. רק לאחר מכן, כשהדליפה הפכה להצפה, נזעק המבקר וביקש מבג"ץ לאסור פרסומים אלה.

הבסיס המשפטי לצו איסור הפרסום הוא מפוקפק. החוק אינו מחיל את צווי איסור הפרסום על חומרי הביקורת. כדי לאכוף את חוק המבקר, הפוסל חשיפה בלתי מורשית של תוצרי הביקורת, נחוצות חקירה פלילית לאחר חשיפה והעמדת החשודים לדין - לא חסימה מראש של פרסום. מבקר המדינה חושש, ככל הנראה, שלהבא יימנעו עדים מלהופיע בפניו ולמסור גרסה כנה ומלאה, אם יעריכו שדבריהם יתפרסמו בהמשך; אבל על כך היה עליו לחשוב לפני שהסתבך בקטטה עם וינר, הנאבק על מיצוי זכויותיו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

החידוש המרענן בסיבוב זה של פרשת הרפז הוא מכתב למבקר המציג מצע עקרוני של היועץ המשפטי, עו"ד יהודה וינשטיין, נגד חקירת הדלפות. היועץ מניף את דגל חופש הביטוי, חופש הפרסום וזכות האזרח לדעת. כמו כן, היועץ מונה שיקולים מעשיים לצמצום, אם גם לא לאיפוס, מספרן של חקירות הדלפות. לעתיד לבוא, הוא מציע מסלול חלופי, בהידברות ישירה עם מועצת העיתונות.

השכל הישר מחייב שבהתכנס שופטי בג"ץ בשבוע הבא, לדון בתוקף הצו הארעי שהטילו, יאמצו את עמדתם - הזהה הפעם - של היועץ המשפטי ואמצעי התקשורת, ויבטלו את צו איסור הפרסום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ