זכות המחאה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אירועי הקיץ שעבר סחפו אליהם מאות אלפי אנשים, שיצאו לרחובות ומימשו בכך את זכותם הבסיסית למחות על אי-צדק חברתי. המפגינים לא הסתפקו בביקורת על המצב, אלא העלו הצעות לשינויו. לא היתה עוד מחאה אזרחית, שהטביעה חותם כה עמוק על מציאות חיינו. האפשרות שתחזור בשבועות הקרובים מאיימת כנראה על מוסדות השלטון, שהחליטו להיערך לקראתה.

הזמנת פעילים מרכזיים במחאה לחקירה במשטרה, בניסיון לברר אם וכיצד יפעלו בשבועות הקרובים, פסולה מכל וכל. על הצווים שנמסרו לפעילים לא צוינה מטרת החקירה, אך כפי שמודים במשטרה, אין מדובר בבירור ראוי של חשדות לעבירות, כאלה שנעשו בעבר או שיש חשש כי ייעשו בעתיד, אלא ב"הכנה טובה יותר לקראת חודשי הקיץ". הניסיון לאסוף מידע על המחאה איננו תמים. כפי שמספרים פעילים שנחקרו לפני כחודש, השוטרים הזהירו אותם שלא "למתוח את הגבול" והבהירו, כי באירועים המתוכננים הם יהיו הראשונים להיעצר. נראה שבמשטרה מקווים, שסימון המנהיגים והפחדתם יצננו את הניסיונות לעורר מחדש את המחאה. בחברה שבה מותר, לפחות בינתיים, להפגין, אין לקבל איומים מעין אלה.

בשנה שעברה נלחמה הממשלה במחאה בשתי דרכים עיקריות. תחילה ניסו דוברי השלטון להציג את המפגינים כ"שמאלנים יפי נפש", או כתל אביבים מפונקים. כשהתברר היקפה הגדול של המחאה, עברה הממשלה לשלב ההבטחות, בדמות ועדת טרכטנברג, שחלק גדול מהמלצותיה מוסמס. גם הצעת התקציב ל-2013, המגובשת כעת במשרד האוצר, אינה מבשרת טובות מבחינה דרישות המחאה.

לפני כמה שבועות פיזרה המשטרה באלימות הפגנה בתל אביב נגד הצטרפות קדימה לממשלה. היה זה סימן מקדים לחוסר סובלנותה למחאה. זימון הפעילים לחקירה מבטא הידרדרות נוספת ביכולת השלטון להתמודד עם המחאה. על השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' להורות למפכ"ל יוחנן דנינו להפסיק מיד את ההתנהגות המסוכנת הזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ