גם הדו"ח הזה לא ישנה הרבה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

אתמול שוב הוכחה החשיבות של ביקורת רצינית, יסודית ונשכנית. הדו"ח הכפול שהגיש מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, על המשט הטורקי במאי 2010 ועל המטה לביטחון לאומי (מל"ל) חושף עוד סדרה עגומה של ליקויים ומחדלים בתפקוד הגורמים הבכירים ביותר, באחריות העליונה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

אמירת המבקר קשה, אך ספק אם תועיל לקראת הבאות. כל זאת מפני שאין מאחוריה שום פעולה האמורה לממש אחריות זו. אם המבקר שבוי עדיין באשליה, שהציבור יתקומם ויתבע מנבחריו לתת דין וחשבון, הוא צפוי להתפכחות צוננת בימים הבאים. סביר להניח, שאותה תחושה תלווה אותו גם לאחר שיתפרסם הדו"ח החמור על האחריות למצב הרעוע של מערך הכיבוי באסון הכרמל - דו"ח, שהטיוטה שלו קראה למעשה להדיח את שר הפנים ושר האוצר מתפקידיהם ומיקמה את האחריות העליונה בראש הממשלה.

באין אופוזיציה חזקה, אין מי שיגבה מנתניהו את מחיר תגובתו היהירה על דו"ח המבקר - תגובה שאינה מתייחסת לממצאים ולו במלה אחת ומקדשת את "מבחן התוצאה" בלבד. במבחן הזה נתניהו הוא הנבחן והבוחן גם יחד, והוא מעניק לעצמו ציון מרבי: "ביטחון מלא שלא היה כמותו מזה שנים רבות, תוצאה ישירה של ניהול אחראי ומדיניות נחושה".

נתניהו בחר במודע להפר את חוק המל"ל בכך שלא שיתף את המטה לביטחון לאומי בתהליך קבלת ההחלטות. זהו עניין חמור כשלעצמו: ראש הרשות המבצעת המזלזל בחוק משום שלטענתו הוא פגום וצריך תיקון. אבל גם מבחינת תוכן הדו"ח - ההיערכות הלקויה למשט גרמה למשבר החריף עם טורקיה וקלעה את קציני צה"ל לסיכון בצאתם לחו"ל. היא חשפה את רדידות ההכנה בדרג הבכיר ביותר, שאינו משכיל לשלב את הצבאי והדיפלומטי, המשפטי והתעמולתי. והרי כל זה הוא סימן לבאות.

בדו"ח המשט והמל"ל שלף המבקר כרטיס צהוב לנתניהו ולשר הביטחון, אהוד ברק, כדי שהמציאות לא תוציא כרטיס אדום למדינת ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ