די לקיפוח האקדמאים הערבים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ואליד בן כרים, האדריכל הצעיר המחפש עבודה במשרד אדריכלים בבעלות יהודית, מככב בתשדיר החדש של לשכת הפרסום הממשלתית, המנסה לעודד העסקת אקדמאים ערבים. מה רע בערבי ישראלי במשרד שלך? שואל התשדיר, ועונה - שום רע. אלא שערביי ישראל, המונים כ-22% מהאוכלוסייה, סובלים מהדרה וקיפוח מתמשכים. אין מקום שבו הקיפוח בולט יותר מאשר בקרב האקדמאים. רק 1.3% מהאקדמאים הערבים שלמדו את מקצועות ההיי-טק הצליחו להשתלב בהם, וזאת אף שראשי התעשייה טוענים שהם משוועים לעובדים. רובם נאלצים להתפשר ולעבוד כמורים.

אין ספק שהמשק הישראלי מפלה לרעה את העובדים הערבים. מחקר של בנק ישראל קבע, כי אי-העסקת ערבים עולה למשק באובדן תוצר של 31 מיליארד שקלים בשנה. על כך צריך להוסיף את התסכול הגובר של אוכלוסייה שרוכשת השכלה ורוצה להשתלב במדינתה - רק כדי לגלות שכל הדלתות נעולות בפניה. טוב עשתה הממשלה שהחלה להשקיע בעידוד העסקת אקדמאים ערבים - מלבד הקמפיין, המדינה גם מסבסדת את שכר העובדים הערבים - אבל אין בכך די. כדי שיתחולל מהפך אמיתי ביחסו של המעסיק היהודי לעובד הערבי, המעסיק הגדול ביותר במשק חייב לתת דוגמה. הכוונה לממשלה, שקבעה כבר ב-2007 יעדים להעסקת עובדים ערבים, אך אינה עומדת בהם.

היעד הסופי שנקבע אז היה שיעור של 10% עובדים ערבים בממשלה עד 2012 - יעד לא שאפתני לנוכח העובדה שחלקם של הערבים באוכלוסייה הוא כפול. הגענו ל-2012, ושיעור העסקת עובדים ערבים בממשלה עומד עדיין על 8%, שליש מחלקם באוכלוסייה. אמנם, הממשלה הגבירה בשנה האחרונה את מאמצי גיוס העובדים הערבים. בין השאר, הודיע נציב שירות המדינה משה דיין למשרדי הממשלה לפני ארבעה חודשים, כי לא יוכלו לגייס עובדים חדשים כלשהם - עד שלא יעמדו במכסות העובדים הערבים שנקבעו. זהו מהלך חשוב, אבל חייבים לוודא כי הממשלה אכן תממש אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ