מאמר המערכת

הסיבוב השני בבחירות לנשיאות במצרים מתנהל בצלה של דרמה חוקתית כמעט בלתי נתפשת. בית המשפט החוקתי הורה בשבוע שעבר לפזר את הפרלמנט בשל שיבוש בתהליך הבחירות, שהעניק יתרון למפלגות על פני מועמדים עצמאיים. באותה ישיבה ביטל בית המשפט את "חוק הבידוד" - שנועד למנוע מבכירי המשטר הקודם לעסוק בפוליטיקה במשך עשר שנים - בנימוק שאיננו חוקתי. בכך הותרה המועמדות של אחמד שפיק, ראש הממשלה האחרון בתקופת חוסני מובארק.

מוקדם אפילו לנחש מה יהיו תוצאות הבחירות, או להעריך כיצד תצא מצרים מן הסבך המשפטי, שבו אמנם ייבחר נשיא, אבל לא יהיה למדינה פרלמנט שיוכל לפקח על מדיניותו, לאשר ממשלה או לחוקק חוקים. צריך לקוות שמצרים תמצא במהירות את הפתרון הראוי ושהבחירות למושבים הפסולים בפרלמנט יתקיימו בהקדם, כדי שהיא תוכל לצאת לדרכה עמוסת המהמורות ולהתחיל להתמודד עם האתגרים העצומים העומדים בפניה.

עם זאת, אי אפשר שלא להתפעל מהאופן שבו החוקה, החוק ובית המשפט המצריים קובעים את סדר היום המצרי, ומהציות של הכוחות הפוליטיים, כולל המועצה הצבאית העליונה, להוראות בית המשפט החוקתי. חלקים בציבור אינם מרוצים מן ההחלטה, ורואים בה מתן היתר לשיקום שרידי שלטון מובארק או פגיעה מכוונת באחים המוסלמים. אבל ההשתתפות הפעילה בבחירות מעידה על הכרה גורפת בהכרעת בית המשפט ובשלטון החוק, שאיננו עוד חוקו של הדיקטטור, אלא נובע מתיקונים שאומצו אחרי המהפכה. אלה הן פסיעותיה הראשונות של הדמוקרטיה במצרים, שעשתה דרך ארוכה וטרגית מאז 25 בינואר 2011, ואשר נאלמה למשך כששה עשורים. מי שחרד מפני תוצאות הבחירות ומשינוי מדיניות מצרים, יכול למצוא נקודת אור בכך שהיא נשענת על חוקתה ורואה בה מקור עליון להתנהלותה. ישראל, ששיווקה תמיד את הרעיון שדמוקרטיה במזרח התיכון היא תנאי יסוד לסילוק איומים, רשאית גם היא להיות מרוצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ