אימוץ כהלכה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הציבור החילוני בישראל התרגל לשליטה של הממסד האורתודוקסי הדתי על תחומי חיים נרחבים, פרטיים וציבוריים כאחד. ואולם מדי פעם מתעורר נושא חדש, המאפשר הבנה מחודשת של עומק השליטה האורתודוקסית, שאינה יכולה להתממש בלא התבטלות וכניעה מרצון של נציגי הציבור החילוני בכנסת ובממשלה.

נושא כזה הוא הצעת החוק של ניצן הורוביץ (מרצ), לבטל את הסעיף בחוק האימוץ המחייב לגייר ילדים גיור אורתודוקסי, כתנאי לאימוצם. הורים המבקשים לאמץ ילדים לא-יהודים נדרשים להעביר אותם גיור אורתודוקסי בבית הדין לגיור קטינים, הפועל תחת הרבנות הראשית. התהליך כולל לא רק הוראה לשלוח את הילד או הילדה למוסד חינוכי דתי, אלא ניסיון לשנות את דרכי החיים של ההורים: הם מתבקשים לשמור שבת, להקפיד על דיני כשרות וללכת לבית הכנסת.

דרישות אלה, שקיבלו גושפנקה חוקית, הן התערבות גסה באורח החיים - שבחברה דמוקרטית נתון לבחירת ההורים - של מי שמבקשים לאמץ ילד לא-יהודי. הורים המחליטים באופן גלוי ומפורש לא למלא את ההוראות מסתכנים בעימות עם הממסד הרבני, העוקב אחרי התהליך ומעניק את האישור המבוקש רק לאחר תקופת מבחן. והורים אחרים, המעדיפים שלא לסכן את תהליך האימוץ, משקרים.

השליטה האורתודוקסית בתהליך האימוץ היא מציאות שאין להסכים אתה. ועדת השרים לחקיקה החליטה שלשום, כצפוי, שלא להחליט בעניין, בטענה כי ועדה במשרד המשפטים דנה בכך ויש להמתין לתוצאותיה. ניסיון העבר מלמד, שהסיכויים לשינוי המצב אינם גדולים: הצעת חוק המבקשת לבטל את ההכרח בגיור אורתודוקסי כבר הועלתה לפני 12 שנה ונדחתה בלחץ המפלגות החרדיות.

הקואליציה הרחבה של ממשלת בנימין נתניהו, שבה מפלגות כמו קדימה וישראל ביתנו מתיימרות לייצג את הציבור החילוני, צריכה לתמוך בהצעת החוק, הבולמת -בתחום חיים אחד לפחות - את השליטה האורתודוקסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ