לפעמים, הבלגה היא כוח

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

זה קורה במחזוריות קבועה, אבל לא מדובר באיתני הטבע. אחת לכמה חודשים מנסים הפלסטינים או תומכיהם לבצע פיגוע או לשגר רקטות מעזה. ישראל מגיבה מיד, באוטומטיות ובעוצמה, הפלסטינים מגיבים על ההתקפות עליהם, למשך כמה ימים הופכים יישובי הדרום לאזור מוכה מלחמה, עד שמושגת עוד הפסקת אש זמנית והחיים שבים למסלולם. את המחזוריות הזאת אפשר וצריך לבתר.

לישראל שמורה, כמובן, הזכות הלגיטימית להגיב על כל פגיעה בריבונותה ובביטחון תושביה. אבל תגובותיה הצבאיות פועלות אך ורק בכיוון אחד: הן מדרדרות את המצב ומביאות להסלמה, גורמות סבל רב לתושבי הדרום ולמעשה לא משיגות דבר.

כך היה גם השבוע: מתקפה על גבול מצרים, אזרח ישראלי הרוג, תגובה ישראלית בעזה ומטחי רקטות על הדרום, שגרמו גם הפעם לפציעות, לאימה ולהרס. אחרי כמה ימים של חילופי מהלומות החלה להתגבש אתמול עוד הפסקת אש בהתערבותה של מצרים. מה השיגה ישראל בתגובתה? הרתעה היא לא מצליחה להשיג בהתקפותיה - עובדה שניסיונות התקיפה חוזרים על עצמם. גם תחושת ביטחון לתושבי הדרום אינה מושגת: כל פעולת תגמול ישראלית מורידה מיד את תושבי הדרום למקלטים.

האם ישראל תפעל נכון אם תבליג? דברו על זה בפייסבוק

מכאן שהגיעה העת לחשיבה חדשה ולהתנהלות אחרת. ישראל יכולה להבליג מדי פעם, בלי שביטחון תושביה ייפגע. אולי להפך. לא על כל התקפה צריך להגיב באוטומטיות, מתוך התעלמות מתוצאות התגובה. בלאו הכי הכתובת להתקפות ממצרים אינה בהכרח רצועת עזה, והעובדה שישראל נמנעת, בצדק, מלגרור את מצרים לעימות, לא מחייבת לתקוף בעזה. יש מצבים שבהם דווקא הבלגה היא הפגנת הכוח האמיתית. לעתים זה המצב בגבול הדרומי. כל עוד יימשכו הקיפאון המדיני והסגר החלקי על עזה יימשכו גם ההתקפות על ישראל. לא לכל מלכודת שטומנים לה הארגונים בעזה ובסיני, המעוניינים להביא להסלמה, צריכה ישראל ליפול. הבלגה היא לפעמים האופציה הנבונה.

Read this article in English: The bloody cycle

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ