מאמר המערכת

הדיכוי האלים של ההפגנה שלשום בשדרות רוטשילד בתל אביב על ידי משטרת ישראל, בשיתוף פעולה הדוק עם פקחי עיריית תל אביב, מבטא באופן חד את כוונת השלטון, שלא לאפשר את חידוש המחאה החברתית בחודשי הקיץ הקרובים. חוסר היכולת להשלים עם ביטויים של מחאה לגיטימית הוא שלב מדאיג נוסף ביחס הלגלגני שמפגינה הממשלה המכהנת בכל הקשור לשמירה על חברה דמוקרטית.

מראות ההפגנה שלשום לא יישכחו במהרה. דפני ליף, שרועה על המדרכה בשדרות רוטשילד וסביבה שוטרי יס"מ, מנסה להגן על עצמה מדחיפותיהם של נציגי הסדר; מפגינה אחרת מציגה בקול שבור את השריטות והסימנים הכחולים שגרמו אלה שאמורים לשמור על ביטחון האזרחים.

הפעם לא יעזרו גמגומי ההתנצלות של השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', ושל המפכ"ל, יוחנן דנינו. הזמנת פעילי מחאה לתחנות המשטרה כדי לברר את תוכניותיהם לקיץ הקרוב אינה פעולה לגיטימית. ניסיון לאסוף מידע לקראת התארגנות חוקית אינו פעולה לגיטימית. העברת מסרים בנוסח "אל תמתחו את הגבול" אינה פעולה לגיטימית. התנהגות אלימה נגד אקט מחאה אינה פעולה לגיטימית.

אפשר לקוות כי הניסיון להשתיק בכוח את המחאה החברתית לא יצלח. אבל הפעולות הלא לגיטימיות שנוקטת המשטרה, ללא התנגדות של הממונים עליה, מלמדות על זלזול מערכתי בתשתית הדמוקרטית הישראלית. אם המשטרה והשר הממונה עליה אינם מבינים כי עליהם לכבד את המחאה המתחדשת, על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לומר דברים ברורים בנושא. ניסיון העבר מלמד כי הסיכוי שציפייה פשוטה זו תתגשם אינו גבוה במיוחד. במצב דברים זה, על היועץ המשפטי לממשלה להבהיר לרשויות המדינה כי המחאה היא חלק בלתי נפרד מחיים דמוקרטיים.

אירועי השנה שעברה היו נקודת ציון חסרת תקדים בהיסטוריה הלא-מזהירה של מאבקים חברתיים בישראל. אסור שיהוו נקודת ציון בהידרדרות הדמוקרטיה הישראלית אל עברי פי פחת.

המחאה מתחדשת - סיקור נרחב | התמונות שאסור לשכוח: כך תעשה המשטרה למובילי המחאה החברתית (אור קשתי) | במשטרה מודים: אולי לא נערכנו כראוי | אלימות בחסות המדינה (מאמר המערכת) | לעצור את המשטרה (גדעון לוי) | למה דפני ליף מעוררת בי אנטגוניזם (רפאל בלולו) | נתניהו משתמש בכוח לפני שהמחאה תספיק להתחזק (רותם שטרקמן) |

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ