ביקור הצאר

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ולדימיר פוטין, שביקר בימים האחרונים בישראל ונפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם נשיא המדינה שמעון פרס, הוא נשיאה של מעצמה חשובה ביותר, שאי אפשר להגזים ביכולתה לעצב את מאזן הכוחות במזרח התיכון ולהשפיע על סדר היום העולמי. צריך לקוות, שמנהיגי ישראל שנפגשו אתו ידעו כיצד לנצל את ההזדמנות הנדירה, כדי לשכנע את האורח לבחון את עמדותיה של רוסיה גם מנקודת מבט ישראלית.

עם זאת, אי אפשר להתעלם מהעובדה, שתחת המעטה החגיגי של הביקור נקברה מדיניותו של פוטין בסוריה. יותר מ-15 אלף אזרחים סורים נהרגו מאז מארס 2011, ומלחמת האזרחים המתפתחת במדינה מאיימת לא רק על סוריה אלא על האזור כולו. מאות אלפי פליטים נמלטו מבתיהם, רבים מהם מתגוררים מחוץ לסוריה. למרות זאת, רוסיה ממשיכה לחמש את צבאו של בשאר אל-אסד, תוך שהיא פוסלת כל התערבות זרה. היא תומכת אמנם בתוכניתו של קופי אנאן, שליח הקהילה הבינלאומית לסוריה, לפתרון המשבר, אבל אינה מפעילה את השפעתה כדי לדחוף את משטרו של אסד ליישם אותה, כשהיא מטילה וטו על כל הצעת החלטה באו"ם הכוללת רמז לאחריותו של אסד לטבח אזרחיו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הפנה את תשומת לבו של העולם לשותפות של איראן וחיזבאללה בטבח העם המתבצע בסוריה. "פרצופו של ציר הרשע נחשף במלוא כיעורו", הצהיר נתניהו. אולם גם מי שיכול לבלום את הטבח ואינו פועל במלוא עוצמתו יכול להיחשב כשותף. השותף הזה התארח עכשיו בישראל.

להוותה, זהו אותו שותף שלו נזקקת ישראל, כדי לשכנע את איראן לחדול מהעשרת האורניום. אמנם, סחר חליפין בין אינטרסים למוסר הוא חלק בלתי נפרד מניהול מדיניות חוץ, ואין זה מן הנימוס להטיח בפני האורח את פגמי מדיניותו. ודאי לא על ידי מדינה שבעצמה שמה תדיר ללעג את החלטות האו"ם. אבל אין פירוש הדבר שישראל צריכה לשתוק לנוכח הטרגדיה במדינה השכנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ