האיש שהרס את "לילה לבן"

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים114
מאמר המערכת

"לילה לבן" הוא שם של יוזמה תל אביבית שהחלה ב-2003 - השנה שבה בחר אונסק"ו ב"העיר הלבנה" של תל אביב כאתר מורשת עולמית - המקבצת אירועי תרבות רבים המתקיימים במשך הלילה. מרביתם במועדונים, בחנויות, בגלריות, במוזיאונים וברחוב, והם נגישים לציבור הרחב בחינם או במחירים מוזלים.

היוזמה המבורכת של עיריית תל אביב תיתקל הלילה בקשיים. אלימות המשטרה בסוף השבוע שעבר - שהיתה, בין היתר, תוצאת הסירוב המוחלט של ראש העירייה, רון חולדאי, לאפשר למאהלי המחאה לחזור לשדרות רוטשילד - גררה בעקבותיה גל ביטולים של השתתפות באירועים. 17 גלריות הכריזו שלא ישתתפו ב"לילה לבן", ערב להקות בוטל וכך גם אירוע ספרותי חשוב וכמה אירועי אמנות ומוסיקה. במקביל החליטו כמה פעילים חברתיים על קיום שני אירועים אלטרנטיביים.

חוגגים שנה לזירה הדו לשונית של הארץ

גל הביטולים אינו מוחלט, ואירועים רבים כן יתקיימו הלילה. אך תחושת החגיגיות והקונסנסוס ששרר סביב "לילה לבן" - נפגעו. הפגיעה היא תוצאה ישירה של האדנותיות שהפגין חולדאי בחודשים האחרונים כלפי המחאה. החלטתו - שקיבל בלא דיון או התייעצות עם המוחים - שלא לאפשר להפגין במקום שהפך סמל למאבק, שדרות רוטשילד, והאופן האלים שבו מומשה החלטתו בעזרת פקחי העירייה ובעיקר על ידי המשטרה הציתו את ההתנגדות לכל מה שהעירייה והעומד בראשה מייצגים.

נדמה שחולדאי, למרות כהונתו בתפקידו כבר 14 שנה והישגיו הראויים, אינו מבין, כי "לילה לבן" הוא ביטוי עירוני-תרבותי לרוח התל אביבית החופשית, זו שבאה לידי ביטוי על ידי אותם אלפי מוחים שביקשו לצעוק את צעקתם בשדרות רוטשילד.

חולדאי, שיש לו חלק מרכזי בדיכוי המחאה ביום שישי שעבר, ציפה, שכמה ימים אחר כך ישתתפו אותם מוחים באירוע שהוא כולו חגיגה לרוח החופש ונערך בחסות העירייה שחנקה את צעקתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ