מאמר המערכת

נשיאי כל האוניברסיטאות בישראל שיגרו השבוע מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, ובו הביעו את התנגדותם לשדרוג המרכז האוניברסיטאי יהודה ושומרון באריאל למעמד של אוניברסיטה, לקראת הדיון בנושא במועצה להשכלה גבוהה בעוד כשבועיים. ראשי האוניברסיטאות מבססים את התנגדותם על שיקולים תקציביים ואקדמיים. הם קובעים שהשדרוג יפגע אנושות בהשכלה הגבוהה ובאוניברסיטאות בישראל.

התנגדותם ראויה, אבל מתבססת על השיקולים הלא נכונים. הרבה לפני השיקולים התקציביים והאקדמיים, אסור שמכללת אריאל תהפוך לאוניברסיטה בגלל מיקומה בלב השטחים הכבושים. שם, בארץ הגדה המערבית, אין מקום לאוניברסיטה ישראלית, והקמתה רק תמסד את הסיפוח הזוחל, את טשטושו של הקו הירוק ואת הפיכת שטחי הכיבוש לחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. כנגד זה היו צריכים ראשי האקדמיה לצאת, ובגלוי.

דווקא הם, שמנסים להילחם בחרם האקדמי המתפשט בעולם נגד ישראל, היו צריכים להיות ראשוני החרדים לנזק שייגרם למוסדותיהם ולמדינה. כאלף אנשי אקדמיה, ובכללם 18 כלות וחתני פרס ישראל שחתמו על עצומה נגד שדרוג המכללה, עשו כן בגלל המשמעות הפוליטית של מיקומה. הם היטיבו למלא את תפקידם הציבורי יותר מראשי האוניברסיטאות שלהם.

ההחלטה על השדרוג, בתמיכת ראש הממשלה ושרי החינוך והאוצר, היא בראש ובראשונה פוליטית ולכן ההתנגדות לה חייבת להיות פוליטית. כל בנייה בשטחים תורמת להנצחת הכיבוש והעימות עם הפלסטינים ומדינות ערב; אבל להוספת אוניברסיטה ישראלית שם תיוודע משמעות סמלית מרחיקה לכת. האקדמיה הישראלית, שמתהדרת בשמירה על החופש האקדמי, לא יכולה לתמוך בהקמת מוסד אקדמי במקום שבו החופש נמנע מהתושבים. אוניברסיטה ישראלית בגדה תהיה אוניברסיטה למדעי הכיבוש; אסור שהיא תקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ