שר ההסתה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אף שהוא עדיין חבר בקואליציית ענק (94 חברי כנסת), שר החוץ אביגדור ליברמן נמצא בעיצומו של קמפיין בחירות. הוא עושה זאת - כהרגלו - על חשבון האזרחים הערבים, כשהפעם הוא מנצל את החלטת ועדת פלסנר בעניין הסדרת הגיוס, כדי להתנגח אתם ולהסית נגדם. המהלך של ליברמן החל כבר ביום רביעי שעבר, כשביקר בכפר הבדווי אל-זרנוק שבנגב, כביכול כדי לצפות בבנייה לא חוקית. בעת הביקור התעמת ליברמן עם ח"כ טאלב א-סאנע (רע"ם-תע"ל), שטען כי שר החוץ הגיע למקום כדי "להסית נגד הבדווים". בתגובה ענה ליברמן, שא-סאנע הוא "נציג של ארגון טרור" ואף הבטיח - משל היה חבר מאפיה - "לטפל בו".

לאחר מכן ניצל את מסיבת העיתונאים כדי למלכד את החלטות ועדת פלסנר, שבבסיסן כוונה לשלב ערבים באופן מדורג בשירות האזרחי. "כל ממשלות ישראל עשו הכל כדי להתחמק מבעיית המיעוט הערבי", אמר. "כל אזרח ישראלי שמגיע לגיל 18 חייב לשרת שירות צבאי או לאומי. אסור שאף אחד יקבל דחייה". מובן שדבריו של ליברמן אינם מבוססים על עבודה רצינית ומסודרת והם מהווים בעיקר קריצה פופוליסטית לקהל מצביעיו.

אלא שלציניות של שר החוץ יש תרגום כואב לשפת המציאות. מיד לאחר שהשמיע את עמדתו, הודיעו ישראל ביתנו והבית היהודי על פרישתן מוועדת פלסנר במחאה על מה שהן הגדירו "האפליה לטובה של הערבים". בתגובה הודיע ראש הממשלה, כי "לא אביא להצבעה חוק שלא ידרוש גיוס שווה גם לחרדים וגם לערבים ונשיאה משותפת בנטל". בכך סיימה למעשה ועדת פלסנר את תפקידה.

סיפור ועדת פלסנר מלמד, כי למרות הקואליציה אדירת הממדים שהקים, נתניהו עדיין לכוד בתודעה של שורד פוליטי ואינו מסוגל לבצע מהלך מנהיגותי היסטורי, שיסדיר את יחסיה של המדינה עם אזרחיה החרדים והערבים. חבל שבשל חולשתו, מאות אלפי אזרחים נאלצים להפוך למושא להסתה של שר החוץ שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ