המפעל בו כל שרץ זוכה להכשר

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

במדינה שומרת חוק, ומחויבת לערכי מוסר, ניתן היה לצפות שתופעת המאחזים שהוקמו על אדמות פרטיות של פלסטינים, תופעה שהתגלתה במלוא כיעורה בעתירות נגד מגרון וגבעת האולפנה, תטופל על ידי הרשויות בתקיפות ובנחרצות. ממשלת נתניהו-ברק שבה ומוכיחה, כי במפעל ההתנחלויות כל שרץ זכאי לתעודת כשרות.

חיים לוינסון חשף אתמול ב"הארץ" את פרטיה של תוכנית שנועדה לאפשר את רישום הזכויות הקנייניות של המתנחלים על קרקעות בשטחים. ההליך החדש נועד לעקוף את רישומי הטאבו, באופן שימנע מפלסטינים הטוענים לבעלות על אותן אדמות לערער על תוקף הרישומים.

מאז 1967 השתלטו מתנחלים וחברות כלכליות, בברכת הרשויות, על אלפי דונמים. במקרים רבים הם עשו זאת באמצעות הליכים מפוקפקים. הדו"ח שתא"ל ברוך שפיגל הכין ב– 2004 בשביל משרד הביטחון תיעד עשרות רבות של התנחלויות ומאחזים שהוקמו על קרקעות פרטיות. כעבור שנה פירט הדו"ח של עו"ד טליה ששון את רשימת המאחזים שהוקמו ללא היתר ותוך גזל אדמות פרטיות. מבקר המדינה הצביע בעבר על תופעה חמורה של העברת אדמות נפקדים פלסטינים, בעיקר בבקעה, למתנחלים.

עתה מציעים אותם גורמים משפטיים וביטחוניים, שמצטיינים במדיניות אכיפה שערורייתית כלפי מתנחלים מפירי חוק, שהמדינה תפרוש את חסותה על כל אותן פלישות פליליות ותחסום בפני הפלסטינים את זכות הערעור. המסלול הירוק יהיה זמין ליהודים בלבד, בעוד שהפלסטינים יישארו כפופים לחוק הירדני שמחייב הוכחת בעלות באמצעות מסמכים וראיות. רישום זכויות קנייניות של מתנחלים הוא עדות נוספת לכך, שדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על פתרון שתי המדינות ועל כמיהתו לחידוש המו"מ אינם אלא מלים ריקות. יש לצפות לכך שהשותפים הקואליציוניים הבכירים, ובראשם שר הביטחון אהוד ברק, הנושא באחריות הישירה לשטחים הכבושים, לא ייתנו לכך יד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ