לכלא, בלי משפט

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מהשבוע הבא תוכל המשטרה להעביר מהגרים מאפריקה שנעצרו בחשד לעבירות פליליות לידי רשות ההגירה. שם יוחלט אם לעוצרם במעצר מינהלי לתקופה ממושכת. ההחלטה תתקבל על סמך שיקול דעת ובלא הליך שיפוטי. המהלך, שעליו הוכרז שלשום, הוא חלק מ"תהליך עבודה, שגובש עם משטרת ישראל על דעת משרד המשפטים", לשון רשות ההגירה והאוכלוסין של משרד הפנים.

משמעות ההליך היא מרחיקת לכת: כל מהגר אפריקאי עלול לשהות בכלא במשך תקופה ארוכה רק מפני שהוא מהגר אפריקאי. כל זאת משום שהקריטריון שעליו הכליאה מתבססת הוא "חשד לעבירות פליליות", ולא "הרשעה בעבירות פליליות". נדמה, שההליך השיפוטי המקובל בישראל - הכולל מעצר, הגשת כתב אישום ומשפט - התייתר בכל הקשור למהגרים מאפריקה. המטרה - לגרש כמה שיותר מהם למדינות מוצאם - מקדשת את האמצעים, גם אם הם סותרים את התשתית הדמוקרטית. מובן מאליו, שכלפי אזרח ישראלי חשד לעבירה פלילית - או מה שמכונה בעגת רשות ההגירה "רקע פלילי" - אינו מצדיק כליאה, בוודאי לא למשך פרק זמן ארוך.

מקור העיוות חבוי בתיקון הדראקוני לחוק למניעת הסתננות. התיקון, שאושר בכנסת בתחילת ינואר ועבר ברוב גדול, העניק לרשויות המדינה סמכויות נרחבות לפעולה נגד מהגרים אפריקאים. על פי התיקון, ניתן להחזיק מהגרים אפריקאים במשמורת במשך שלוש שנים, בלי שהמסתנן הורשע בדין או נגזר עליו עונש מאסר. הפתח שמאפשר המושג הרחב "חשד לעבירה פלילית" עלול להוביל למצב, שכל מהגר אפריקאי שהתנגד למעצר והכעיס את השוטר או פקח ההגירה עשוי לשלם על כך בשהות ממושכת בכלא.

בימים אלה מתבצעות עבודות בנייה במתקן הכליאה בנגב. עם השלמת המתקן הוא אמור לקלוט 4,000 מהגרים אפריקאים. מדינת ישראל בדרכה לאכלס את המבנה החדש רומסת ברגל גסה זכויות אדם בסיסיות.

Read this article in English: To prison, without trial

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ