המשטרה נגד חופש הביטוי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מבקש אדם להפגין ולבטא את אשר על לבו. במדינה דמוקרטית, על המשטרה לאשר את הבקשה בכפוף למגבלות מינימליות. התנאים המיוחדים שהציבה לפני כחודשיים משטרת באר שבע, כחלק מהאישור לקיומה של מחאה בעיר, חורגים בהרבה מהמותר. לאישור ההפגנה בבאר שבע נוספו שני תנאים, מעבר לדרישות הרגילות: "אין להניף שלטים הפוגעים בשמה של מדינת ישראל", ו"מגישי הבקשה יהיו אחראים על האירוע".

נראה כי לא מיותר להזכיר למשטרה, שהיא אינה אחראית על שמה הטוב של מדינת ישראל. דרישה מעין זו מעקרת מתוכן כמעט כל ביטוי של מחאה. מטרידה לא פחות היא הזהות הנרמזת בין דימויה של המדינה לבין מדיניות הממשלה. אין להסכים לניסיון צנזורה כזה, ההולם משטרים שישראל מתגאה בכך שאינה דומה להם.

גם התנאי השני שהציבה המשטרה, המטיל על מארגני ההפגנה אחריות על האירוע, נועד להרתיע את הפעילים החברתיים מלממש את זכותם להפגין. המשטרה היא האחראית על שמירת הסדר הציבורי, ולא שום גורם אחר. ניסיונות הרתעה אלה מצטרפים ל"שיחות הבירור" שאליהן הוזמנו פעילים חברתיים לקראת חידוש המחאה, ולהפעלת הכוח המוגזמת כלפי המפגינים בתל אביב לפני שבועיים.

חמורה במיוחד היא העובדה שעל רשימת התנאים המגבילים בבאר שבע חתום מפקד התחנה בעיר, ניצב משנה תומר בדש. כפי שכתבה "האגודה לזכויות האזרח" למשטרה, לא מדובר ב"שוטר זוטר המפעיל שיקול דעת לקוי במצב לחץ, אלא במפקד תחנה הפועל ביישוב הדעת".

האיפוק היחסי שבו נהגו השוטרים בהפגנה לפני שבוע בתל אביב, מסמן אולי שינוי כיוון בהתנהלות המשטרה. עם זאת, ייתכן כי דווקא פרסום התמונות הקשות מההתנגשויות הקודמות עם המפגינים הן שתרמו לכך. התנאים המגבילים בבאר שבע, אשר חמקו מפרסום, מרמזים כי במשטרה טרם הפנימו את החובה לאפשר את חופש הביטוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ