שטייניץ יסדר

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הבטחתו של שר האוצר, יובל שטייניץ, למרכז האוניברסיטאי באריאל להוסיף לתקציבו בשנה הבאה יותר מ-100 מיליון שקל, תוך עקיפת הגופים המוסמכים לדון בתקצוב המוסדות האקדמיים (טלילה נשר, "הארץ", 6.7), היא דוגמה מוחשית להתערבות הדרג הפוליטי במערכת ההשכלה הגבוהה. בניסיון להתמודד עם המהלך ולהצדיקו, מגבשים ב"וועדה לתכנון ולתקצוב" (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה קריטריונים כלליים, שיותאמו כמובן למצבו של המוסד באריאל מבחינה אקדמית; בכירים בוועדה מודים למעשה, כי הואיל והכסף היה מועבר ממילא, כל שנותר להם לעשות הוא לבנות מודל חדש המצדיק את קיומם של מרכזים אוניברסיטאיים כשלב ביניים בין מכללה לאוניברסיטה.

מערכת ההשכלה הגבוהה הצליחה במידה רבה לשמור על עצמאותה במשך יותר מ-50 שנה. זו סיבה נוספת להתנגד למאמצי הממשלה להכיר במוסד באריאל כאוניברסיטה. חוק המועצה להשכלה גבוהה שהתקבל ב-1958, והקמת ות"ת שהתבססה עליו ב-1977, נועדו ליצור חיץ בין הממשלה לבין המוסדות האקדמיים. ההחלטה על הקמת ות"ת אף קובעת ש"הממשלה והמוסדות הלאומיים יימנעו מלקבל בקשות או המלצות מהמוסדות להשכלה גבוהה או מכל מקור אחר".

רק לפני כמה שבועות, בניסיון להדוף את הביקורת של מבקר המדינה על אחריות שר האוצר לאסון הכרמל, טענו דובריו של שטייניץ ש"שר האוצר מופקד על ניהול המדיניות הכלכלית, ואין זה מתפקידו לבדוק או לעסוק בהקצאת כספים ייעודית בתקציביהם של משרדי הממשלה השונים". והנה מתברר שבנושאים אחרים, הקרובים יותר ללבו, שטייניץ דווקא יודע כיצד להתערב למען העברת כספים ייעודית. ההבטחה לתקצב ישירות את המרכז האוניברסיטאי אריאל, גם במחיר התנגשות עם הדרגים המקצועיים, חותרת תחת עצמאות מערכת ההשכלה הגבוהה. על שר האוצר, כמו גם שר החינוך, שכבר הצהיר כי "בסוף אריאל תהיה אוניברסיטה", לכבד עצמאות זו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ